Egy ország szellemiségi pórázon
- Részletek
- Popovits János
- Találatok: 1061
Egy ország szellemiségi pórázon
Legutóbbi párbeszédem egy nemes hír kapcsán kezdôdött:
Pozitív fogadtatásban volt része annak hírnek, ami az MVSZ-tôl érkezett, hogy az érettségizô végzôs osztályok tagjai kapjanak egy egyetemes magyar személyi igazolványt, a Honlevelet. Szerintem hihetetlenül, csodálatosan példásra sikeredett egy okmány. (Hogyan lehettek képesek megalkotói ezt összehozni, hiszen ez még társadalmi értékrendileg egyértelmü program-dokumentum volt!?) Több éve birtokosa vagyok ennek az okmánynak magam is, ezért azonnal szétküldtem a kezdeményezést a magyar diaszpórába.
Barátom, Rôczey János Genfbôl válaszában hatását viszont idôszerûbb társadalmi ügyre vonatkoztatta:
Részvényesek, akartok-e magasabb osztalékot? Vonjátok felelõsségre a fõrészvényest, hiszen a tõke csak 10-vagy 15 %-ával rendelkezik. Ti vagytok a többségben! Az õ haverja a menedzser, s az kapja meg meg nem érdemelt jövedelemként az átlagbér háromszázszorosát (Németországi statisztika!!!)
A magánvállalatok tulajdonosai, részvényesei (Aufsichtsrat) ne a fejvadászokra bízzák a menedzserek kiválogatását, ehelyett hatalmazzák fel a vállalat dolgozóit arra, hogy õk válasszanak menedzsert, titkos választással, a maguk körébõl. Jövedelmük rögtön a normálisra csökkenne!
A vállalat alkalmazottai nyílván a lehetõ leggondosabban keresik majd meg a megfelelõ személyt, mert õk nemcsak pénzt veszítenének, mint a részvényesek, hanem ezen felül munkahelyüket is. Mindenki nyerne hát vele, a munkavállalók és a részvényesek is, mert a vállalat, belsõ harcok, fúrások nélkül békésebben, eredményesebben s így nagyobb haszonnal dolgozna, mint eddig.
Csak a fõrészvényes szomorkodna, mert elveszítené csodálatos hatalmát, s nem nevezhetné ki haverját háromszázszoros fizetéssel.
Genf, 2009. április 18-án.
Rõczey J.János
___________
Lényegileg viszont fontosabbnak tartom azt, amit legutóbbi 40-napos magyarországi tartózkodásom alatt észleltem. Beszámolóm után, amit "Egy ország szellemiségi pórázon" cím alatt terjesztek, megjegyzésként hoztam a következôket:
Ez hazánk jelenlegi, megrekedt politikai kultúrájának legjellegzetesebb, szerintem - ha így marad: végzetes vonása! Ezzel nagyon messzire távolodtunk el 1956 eszmeiségétôl (nem Nagy Imre, hanem inkább Bibó és elhallgatott társai irányától), nem is beszélve Petôfinkrôl...
Kik felelôsek ezért? - Idegenek? A politikai hatalom? Mindig mások?
Igen, ôk is.
Azonban a legjobban mi saját magunk. Személyileg.