Emlékezés 1956 decemberére



Mi történt 1956. december 4-én és 5-én



Az 1956-os Szabadságharc leverését követõen – bármennyire nem tetszett ez a Kádár-kormánynak, az emberek emlékezni akartak, és nem felejteni. A magyar értelmiségiek, Obersovszky Gyuláék kiáltványban december 4-re, Nõtüntetést szerveztek a Hõsök terére. Anyák, feleségek – harminc ezren, négyes sorokban - kezükben virággal, karjukon gyerekkel vonultak, hogy a virágokat elhelyezzék az ismeretlen katona sírjára, és kitûzzék a forradalom nemzetiszínû lyukas zászlaját. A néma tüntetést, melyen csak asszonyok vettek részt, a szovjet karhatalom oszlatta fel. Másnap a Szabadság téren az USA Nagykövetségnél, valamint az Brit Nagykövetség elõtt újabb tüntetésre került sor, amelynek a karhatalom beavatkozása vetett véget.


A nõtüntetés ötlete hasonló meggondolásból született november 4-e hónapfordulójára, mint a november 23-i Néma-tüntetés, amikor déli 12 órakor senki nem tartózkodott a fõváros utcáin, megálltak a villamosok, és megszólaltak a harangok. Még a rendõrök is bementek a kapuk mögé. Üres, néma és halott volt a város, csak a szovjet tankok indultak meg a körutakon és sugárutakon, nem tudván mire vélni a némaságot. Döbbenetes néma kiáltás volt a világhoz a néma Budapest, Európa közepén.


1956. december 4-én a Hõsök terén a Nõtüntetés zajlott, ahová végelláthatatlan négyes sorokban fegyelmezetten vonultak több órán keresztül fekete ruhában az asszonyok. Onnan az Amerikai Követségre mentek a tüntetõk a város különbözõ pontjainak érintésével: Astoria, Rákóczi út. A Körúton mentek végig fekete zászlókkal. Küldöttség ment be az Amerikai Követségre, ahol átadtak egy petíciót, amelyben azt kérték, amennyiben ENSZ delegáció jönne ismét Magyarországra, engedjék õket leszállni, mivel már voltak itt, de a légtérbõl visszafordították az ENSZ repülõgépet. Azt kérték, hogy nézzék meg, hány halott van a városban a tereken eltemetve, és hogy néz ki Budapest. Nem sok differencia volt a város elpusztításában 1945 és 1956 esetében. A követségen átvették az üzenetet, és megígérték, hogy intézkedni fognak, és továbbítják az ENSZ-nek a kérésüket.


Másnap dél körül ismét több száz asszony vonult a Március 15-e térre, hogy virágokat helyezzenek el a Petõfi szobornál. A szovjet páncélosok és gyalogság megakadályozta, hogy a térre érjenek. Délután újabb tüntetés volt a Szabadság téren 2-3 ezer ember részvételével K.Sz. Menon is a térre ment. Láthatta, amint a karhatalom szétoszlatta a tömeget, és 39 tüntetõt letartóztatnak. Évtizedek múltán a tüntetésen résztvevõk közül több személyt sikerült felkutatnom, és sikerült beszélnem velük. Így emlékeznek vissza a történtekre.



„...Háromnegyed tizenkettõkor, amikorra odaértem a Petõfi szoborhoz, már körbe volt véve páncélautókkal, páncélosokkal a tér. Az utcákból özönlöttek az asszonyok. Végül sikerült a Vörösmarty téren összejönnünk. Még egyszer ki akartunk menni a Hõsök terére, de már a Szovjet Követségnél lezárták az Andrássy utat.


Ott volt az a szép kis jelenet, hogy az orosz katonák felemelték a védtelen asszonyokat, ketten egy asszonyt, és a földhöz vagdosták õket. Egyszerûen kettesével az oroszok katonák elkaptak egy-egy asszonyt, és a földhöz csapták. Mivel többükkel ez történt, mondtuk, gyorsan forduljunk el, mert ezt tovább nem bírjuk. A Szovjet Követség elõtt ugye rengeteg tank volt. Megfordultunk, és mentünk újra az Amerikai Követség elé. (…)


A Margitszigeti Nagyszállóban megkeresték K.Sz. Menont, India moszkvai nagykövetét, aki a hírre eljött az Amerikai Követséghez.


„Ekkor már elindultak a páncélosok az asszonyok felé. Én a kocsi lépcsõjén állva üvöltöttem, hogy mindenki meneküljön! …(Sebestyén Mária)


***


A Nõtüntetést követõen az Amerikai Követség elõtt nagy tömeg gyûlt össze a téren. Segítséget követeltünk. De orosz tankok jöttek déli irányból és egyszerûen, mintha agyon akarták volna taposni a tömeget. Többször utat adtunk nekik. Körbe mentek a téren. De a nép megint csak odament az Amerikai Követség elé. A tankok jöttek vissza. Több százan lefeküdtünk az úttestre, hogy ne tudjanak továbbmenni. Vagy ha mernek, tapossanak el. Az orosz tankok eljöttek egészen szorosan mellénk. Már ugráltak fel, mert úgy nézett ki, hogy gátlástalanul végigmennek a földön fekvõ embereken. A követségrõl valaki kijött az erkélyre, mondott valamit, de sok értelme nem volt.


Aznap tüntettünk az Angol Követég elõtt is. Oda is utánunk jöttek az orosz tankok, de csak egy állt be szemben a követségi bejárattal. Az orosz tank annyira lengette az ágyúcsövét, hogy elsodorta az embereket. Rákapaszkodtunk, felugrottunk rá, mert máskülönben eltaposott volna.(Bogár Gyula)



A budapesti Nõtüntetést követõen két nap múlva Veszprémben, majd december 7-én Székesfehérvárott tartottak nõtüntetést.




1956. december 4-5-ét követõen már nyíltan támadt a hatalom



Provokációkra és megtorlásokra került sor. Közismertté vált Marosán hírhedt kijelentése: ”Mától kezdve lövünk”. Átalakították az igazságszolgáltatást, és megteremtették a megtorlás törvényes kereteit.


December 5-én kormányhatározattal elrendelték a forradalmi bizottságok és más hasonló elnevezésû szervek megszüntetését. Este 200 értelmiségi és munkástanács-tagot tartóztattak le. Megjelent az "Ellenforradalmi erõk a magyar októberi eseményekben "címmel az elsõ fehér könyv, mely a szovjet és magyar pártvezetõk érdekeinek megfelelõen meghamisítva ismerteti a történéseket.



Sortüzek 1956 decemberében


December 6-án a kormány maga mellett tudva a szovjeteket és a karhatalmat, provokatív, erõszakos támadásba lendült. A fõváros több pontján, Baross tér, Kálvin tér, Nyugati, Móricz Zsigmond körtér környékén kommunista tüntetéseket szervezett. A Népköztársaság útján és a Nagykörúton "vörös zászlós" tüntetésre kerül sor szovjet és karhatalmi egységek biztosítása mellett. A kirendelt felvonulók Kádárt és az MSZMP-t éltették. A gyárakból hazafelé tartó munkások összetûztek velük a Lenin körúton (Erzsébet körút) a Wesselényi és Dob utca közt, ahol a karhatalmisták és a szovjet páncélautó lövésekkel oszlatták szét a tiltakozókat. A November 7. téren (Oktogon) tûzharc alakult ki. A Nyugati pályaudvarnál karhatalmisták az ellentüntetõk közé lõttek, illetve helyben kivégeztek általuk gyanúsnak vélt személyeket. A Baross téren a gyülekezõket a karhatalmisták a szovjet csapatokkal karöltve fegyverrel oszlatták szét.


December 6 -12 közötti újabb sortüzeket már "tömeggyilkos szándékkal" lövették a fegyvertelen tüntetõkre. Cél a hatalom kizárólagos birtoklása, a munkástanácsok felszámolása volt. Ezért ezek a sortüzeket a fõvároson kívül elsõsorban olyan városokban vezényelték le, ahol számottevõ munkásság volt, vagy erõs volt a keresztény szellemiség. (Tatabánya, Salgótarján, Miskolc, Eger). Salgótarjánban például a december 8-i sortûz 131 halálos áldozatot és 150 sebesültet követelt. A kétezernyi békés tüntetõt körbezárták, két oldalról támadt rájuk a Beér-csoport és a karacslapujtõi karhatalmisták, Seljupin alezredes egysége pedig a kiásott közmûárokból vette tûz alá a civileket.


Miskolcon például a rendõrök mellett tüntettek az emberek, mire szovjetek és karhatalmisták sortüzet zúdítottak rájuk. 8 halott és 40 sebesült maradt a nyomukban.


Egerben a város szellemisége volt a fõ célpont. Ezért az itteni akciókat a gyûlölettõl elvakult Gyurkó László vezérõrnagy vezette személyesen. Egerben 10-én 3-4 ezres tömeg koszorúzott, és imádkozott az áldozatokért, majd elszavalták a Nemzeti dalt. A karhatalmisták elfogtak néhány tüntetõt. A tömeg a börtönhöz ment, hogy kiszabadítsa õket, majd a nyomdához. 11-én újabb tüntetésre került sor, amikor a szovjet parancsnokság elõtt elégették a vörös zászlót. Közéjük lõttek, az áldozat egy 15 éves fiú. 12-én a belvárosban tõrbe csalták a tüntetõket. Az egri és a füzesabonyi egységek elzárták a menekülési útvonalakat. A sortûznek 9 halott és 30 sebesült áldozata volt. A helyszínen lévõ szovjet tank nem avatkozott be a mészárlásba.


Pest megyében például Tinnyén a TSZ-bõl kilépni akaró 100 fõt berendelték a karhatalmisták, hogy erõs kézzel jobb belátásra bírják õket. Feleségeik követelték a szabadon engedésüket. A hangadó fiatalasszonyt a karhatalmisták homlokon lõtték, aki ebbe belehalt. A Békés megyei három sortûz közül kettõnél (Gyoma, Gyula) szintén célzott lövésekkel "kilõtték" a hangadókat.


Csepelen január 11-én bementek a gyár területére, hogy "rendet" csináljanak. A géppuskatûzek nyomán igen sok sebesült volt. A szovjet tankok a gyárkapuig merészkedtek. A karhatalmisták a kijövõ munkásokat válogatás nélkül ütlegelték. Az említetteken kívül igen sok sortûz volt még az országban. Errõl a Sortüzek II.jelentés 45.oldalán található térkép pontos és részletes kimutatást ad.


Ezek a sortüzek eleve emberiség ellenes bûntettek, mivel elõre megtervezték, hogyan zárják el a civil tüntetõk elõtt a lehetséges menekülési utakat, és a menekülõkre leadott sortüzeket. Az áldozatokat a lövések hátulról érték. A parancsadók és azt levezénylõk elismerésként elsõ alkalommal 1957. augusztus 20-án kapták meg a "Munkás-Paraszt Hatalomért Érdemérmet", mely többek közt azzal a kiváltsággal is járt, hogy gyermekeiknek - tudásuktól függetlenül - az ország egyetemeire felvételt biztosított.


A magyarságra pedig fekete karácsony köszöntött be.



Orbán Éva