Kedves Barátaim,

örömmel továbbítom a Tisza István Emlékévrõl szóló tájékoztató anyagot. Egyben megérzésemet szeretném rögzíteni: nagy magyar vezetõinket, akik útban voltak az utóbbi évszázadban bizonyos idegen politikai köröknek, rendre meggyilkolták!

Gondoljunk gr. Széchenyi Istvánra, az Aradi Vértanúkra, gr. Batthyány Lajosra, gr. Teleki Pálra és jelen esetben gr. Tisza István néhai miniszterelnökre! De az ötvenes évek elejétõl kezdve rendre tönkretették, lefejezték, börtönbe taszították és fizikai munkára kényszerítették az igazi magyar szellemi elitet! Hatvan éve kezdõdtek a kitelepítések! Errõl sem feledkezzünk meg! (Hantó Zsuzsa kiváló könyvet írt errõl, munkásságáról készült sorozatunk hónapok óta olvasható a Kapuban!)

A kommunisták által mesterségesen "kitermelt" szellemi elit a nyolc általánossal soha nem volt a magyarság szellemi elitje, csupán szégyene! Ezek az emberek azonban ma is vezetõ beosztásban vannak! És soha, senki nem váltotta le õket! Vajon miért???

Ne fogadjuk el azt a maszlagot, hogy gr. Teleki Pál öngyilkos lett! Nem igaz! Õt is, mélyen hívõ katolikust, aki nem vethet véget az életének, megölték... Csakúgy, mint Széchenyi Istvánt! A legnagyobb magyar sem vetett véget az életének! Hazugság! Õ is mélyen hívõ ember volt, aki hitt az élet szentségében!

Ezekkel a borús gondolatokkal kell továbbhaladnunk a Jövõben, ugyanis a történelmi hagyományokat követõ, egykor elnyomott magyar szellemi elit javának, vagyis a ma élõ Unokák jelentõs többségének ma sincs méltó helye a közéletben!

Méltó, egzisztenciát biztosító újságírói helyére vár: Frigyesy Ágnes




Tisza István Emlékév
2010. október 31 – 2011. október 31.



Néhai gróf Tisza István miniszterelnök 1861. április 22-én született Budapesten, így 2011-ben születésének 150. évfordulójára emlékezhet az ország. A civil társadalom részérõl a Tisza István Baráti Társaság, a nagykovácsi „gróf Tisza István” Nemzeti Kör és a geszti Tisza Család Emlékköre ezen alkalomból egy Tisza István Emlékév meghirdetését kezdeményezi és ennek egyes elemeit akkor is megvalósítja, ha a kezdeményezést a Magyar Köztársaság Kormánya és annak szervei nem karolják fel.


Bízunk azonban abban, hogy a jelenlegi polgári kormány, mely Tisza István politikai örökségét tettekben és nyilatkozatokban eddig is felvállalta, átérezvén a méltó emlékezés felelõsségét, kezdeményezésünket támogatni fogja. Elképzelésünkrõl valamennyi érintett kormányszerv vezetõjét tájékoztattuk.


Az Emlékév kapcsán sürgõsen cselekedni kell, elképzelésünk szerint ugyanis ez 2010. október 31-én a Tisza István elleni merénylettel kapcsolatos hagyományos megemlékezésekkel kezdõdne, és 2011. október 31-én hasonló keretek között zárulna. Az Emlékév rendezvényeinek sorában kerülne sor Tisza István szobrának budapesti felavatására is.



A Tisza István Emlékév során tervezett
rendezvények és tevékenységek



Egyesületünk saját erejébõl és részben pályázati források felhasználásával az alábbi rendezvények és tevékenységek megvalósítását tervezi az Emlékév keretében:



- 2010. október 30-án és 31-én kerül sor az Emlékév megnyitásával kapcsolatos rendezvényekre. A Tisza István Baráti Társaság és a geszti Tisza Család Emlékköre október 30-án látogatást tesz Nagykovácsiban a „gróf Tisza István” Nemzeti Körnél, elõadásokat hallgatnak meg, és a három partner szervezet tagjai kölcsönösen megismerkednek egymással, mintegy feltöltõdve az Emlékévre.


- 2010. október 31-én a Tisza István Baráti Társaság központi megemlékezésén és koszorúzási ünnepségén vesznek részt a meghívottak a Hermina út 45. szám alatti Róheim-villában.A 2003 óta minden évben megrendezésre kerülõ megemlékezésen hagyományosan közéleti személyiségek és a Szoborbizottság tagjainak jelenlétére is számítunk. Itt jelentjük be hivatalosan is a Tisza István Emlékév megnyitását.


- 2011. márciusában és májusában Tisza István történelmi személyiségérõl két - külföldi elõadókkal is színesített - tudományos konferenciát szervezünk az ELTE Bölcsészettudományi Karán.


- 2011. április 21-22-én ismét a Tisza István Baráti Társaság szervez megemlékezést - geszti vendégekkel és fellépõkkel - névadójának 150. születési évfordulója elõtt tisztelegve, melyen történészek elõadásait hallgatjuk meg Tiszáról és koráról, történelmi vetélkedõt és kvízt szervezünk, továbbá kreatív foglalkozásokat szervezünk, melyeken minden korosztálynak módja nyílik megismerkednie a jeles történelmi személyiség életútjával. Amennyiben sikerül erre az idõpontra a kivitelezés, ezen rendezvény keretében avatjuk fel ismét Tisza István szobrát Budapesten.


- 2011. április 23-24-én Geszten kerül sor egy nagyszabású rendezvényre, melyet a budapesti és a Nagykovácsiban mûködõ társadalmi szervezetek látogatnak meg; Geszten az eseménysor zárásaként fórumot szervezünk a résztvevõk számára.


- 2011. október 31-én ismételten központi megemlékezésünk keretében jelentjük be hivatalosan is a Tisza István Emlékév lezárását. Amennyiben a szobor nem készül el áprilisra, ezen a napon kerül sor a szobor felavatására is. Az emlékév során tervezett publikációk



Az emlékév során tervezett publikációk



Honlapunkon közzé tesszük néhai gróf Tisza István összes írásait és beszédeit. Ezzel egy évek óta tartó digitalizálási folyamat ér véget, melynek során mintegy 6000 oldal digitalizálása történt meg.


A Magyar Tudományos Akadémiával együttmûködve kiadjuk a két világháború között elkezdett és négy kötetet felvonultató sorozat utolsó elemét, mely Tisza István képviselõházi beszédeinek 1913-1918 közötti anyagát tartalmazza majd nagyjából 1500 oldalon. A kötethez mellékelünk egy olyan CD-mellékletet is, melyre a korábbi kötetek anyagával együtt ezen kötet dokumentumait is feltöltjük.


Az emlékév során szervezett konferenciák anyagát gyûjteménykötetben és online kiadványként jelentetjük meg a Tisza István Emlékév zárását követõen.



Dr. Maruzsa Zoltán
a Tisza István Baráti Társaság elnöke


További információ: www.tiszaistvan.hu