A magyar összefogás közös célokért


való összehangolt cselekvést jelent


– az EMNT bõvített elnökségi ülésének határozatai –



2010. január 9-én Marosvásárhelyen tartotta idei elsõ – bõvített – ülését az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) Elnöksége.


Az Elnökség meghallgatta az EMNT küldöttségének beszámolóját az Erdélyi Magyar Egyeztetõ Fórum (EMEF) január 8-i tanácskozásáról, értékelte az EMEF mûködését és vitát folyatott a 2008 tavaszán elkezdett Erdélyi Magyar Összefogás politikájának hatékonyságáról. Ezzel kapcsolatban az Elnökség álláspontja a következõ:


* Az Összefogás egyeztetett és összehangolt politikai cselekvést feltételez közösen vallott célok érdekében. Ebben az értelemben a Magyar Összefogás politikai programja eredményes volt a 2009-es EP-választásokon és elfogadhatóan mûködött a Székelyföldi Önkormányzati Nagygyûlésen nyilvánosságra hozott Székely Memorandum kidolgozása során.


* A továbbiakban az RMDSZ a magyar államelnökjelölt kiválasztásánál, majd az államelnök-választással, illetve a kormánykoalíciós tárgyalásokkal kapcsolatos összes döntését kizárólag pártpolitikai szempontok szerint hozta meg, letérve ezzel a Magyar Összefogás nemzetpolitikai távlatosságú útjáról.


* Az EMEF létrehozása fontos eredménye a múlt évi együttmûködésnek, és ha az ennek keretében kialakított megegyezés közös politikai cselekvéshez is vezet, az EMEF valóban mûhelye marad az Összefogásnak. Ennek hiányában azonban csupán a kölcsönös tájékoztatás színtere marad, amely fontos ugyan, de nem jelen összefogást. Az elmúlt hónapok történései és az EMEF legutóbbi ülésén elhangzottak azt mutatják, hogy az RMDSZ vezetõi a Magyar Összefogás politikai programjának ellehetetlenítésével az EMEF intézményét egyszerû konzultációs keretté akarják visszaminõsíteni.



Mindezek alapján az Elnökség a következõ határozatokat hozza:



* Folytatja munkáját az EMEF keretében, további erõfeszítéseket téve annak érdekében, hogy az EMEF ne csupán a kölcsönös tájékoztatás kerete legyen, hanem ezen túl, az összehangolt cselekvést jelentõ összefogásé is, hiszen közösségként való megmaradásunk garanciáját, a különbözõ közösségi autonómia-formák megvalósítását csak magyar összefogással érhetjük el.


* Felhatalmazza küldötteit, hogy az EMEF soron következõ februári ülésén ismételten tegyék világossá tárgyalópartnereiknek azokat az elveket és célokat, amelynek mentén az EMNT a Magyar Összefogás politikai programját elképzeli:


* a demokratikus rendszerváltás folytatása – a kisebbségpolitikában is


* a kulturális autonómia közjogi kereteinek törvény általi szavatolása


* alkotmányos és közigazgatási reform – a decentralizáció, szubszidiaritás és az önkormányzatiság elvei alapján és ennek keretében az autonóm közigazgatási formák, kiemelten a Székelyföld sajátos jogállásának biztosítása


* oktatási autonómia – ennek keretében állami finanszírozású magyar egyetem


* anyanyelvünk regionális hivatalos nyelvi státusának kivívása


* egységes és méltányos erdélyi magyar támogatáspolitika kialakítása



Az EMNT számára tehát a Magyar Összefogás ezen célok érdekében jelent közösen egyeztetett cselekvést a rendelkezésünkre álló összes demokratikus – kormányzati, önkormányzati, külpolitikai, civil-politikai és mozgalmi – eszköz összehangolt felhasználásával.



* Szükségesnek tartja az együttmûködés és az összefogás kiszélesítését az erdélyi magyar közélet többi szereplõjével is, ennek érdekében további egyeztetést kezdeményez a Székely Nemzeti Tanáccsal (SZNT) és a Magyar Polgári Párttal (MPP), elsõ szakaszban ezek megyei-széki szervezõdéseivel. Ugyanakkor szorosabbra fogja együttmûködését eddigi partnereivel, a Magyar Ifjúsági Tanáccsal, az Erdélyi Magyar Ifjakkal és a Magyar Civil Szervezetek Erdélyi Szövetségével.


* A továbblépés elengedhetetlen feltételének tekinti azt, hogy az RMDSZ és az MPP választott önkormányzati tisztségviselõi kézjegyükkel ellássák a Csíkszeredában, a Székelyföldi Önkormányzati Nagygyûlésen elfogadott Székely Memorandumot.


* Kezdeményezi a márciusi – második – székelyföldi önkormányzati nagygyûlés közös szervezõbizottságának mielõbbi létrehozását az összes érdekelt politikai szereplõ bevonásával


* Felszólítja az EMEF eddig megalakult szakbizottságait, hogy haladéktalanul kezdjék el vagy folytassák a munkát saját szakterületükön. Kiemelten fontos és idõszerû az autonómia-bizottságban kialakítandó, közösen támogatható álláspont – a kormányprogramban is szereplõ – a kisebbségek jogállására vonatkozó törvénytervezet oly módon történõ módosítására, hogy az megteremtse a kulturális autonómia közjogi kereteit.



Az Elnökség további határozatai:



* Az ülésen meghívottként résztvevõ Dávid László, a Sapientia-Erdélyi Magyar Tudományegyetem rektorának elõterjesztése alapján, prioritásként határozza meg egy egységes erdélyi magyar felsõoktatási stratégia megalkotását és megbízza az EMNT oktatási szakbizottságát ennek kidolgozásával. Az oktatási bizottság további kiemelt feladata az új oktatási törvénytervezettel kapcsolatos magyar álláspont kialakítása és a tervezet közvitájában való cselekvõ részvétel.


* Az EMNT újjáalakuló ülésének határozatai értelmében, megbízza a kolozsvári központi iroda keretében létrehozott szervezési igazgatóságot az egész Erdélyre kiterjedõ átfogó szervezeti háló kiépítésének koordinálásával, illetve a szakbizottságokban zajló munka összehangolásával.


* Külön határozatban üdvözli az erdélyi magyar történelmi egyházak átvilágítással és a közelmúlt-kutatással megbízott kutatócsoportjai, illetve bizottságai Szakmai Egyeztetõ Fóruma létrehozásának szándékát.



Az EMNT Elnöksége nevében



Marosvásárhely, 2010. január 9.



Tõkés László Toró T. Tibor


elnök, EP-képviselõ ügyvezetõ elnök





Továbbította: Frigyesy Ágnes