Tõkés László a temerini magyar fiatalok
kiszabadítása érdekében emelt szólt az EP-ben


Tõkés László EP-képviselõ Sajtóirodája az alábbi közleményt jelentette meg 2009. október 8-án Brüsszelben: - A szerbiai magyarverések széles körû visszhangot váltottak ki világszerte – olyannyira, hogy 2005 januárjában még az Európai Parlament is tényfeltáró bizottságot küldött ki Délvidékre, a jelenség kivizsgálására. Ezzel szemben a Temerini Magyar Fiúk ügye sajnálatos módon háttérbe szorult, mivel ez esetben látszólag egy szerb férfi volt a történet szenvedõ alanya.
Való igaz, hogy az öt éve raboskodó temerini fiúk Zorán Petrovicsot súlyosan bántalmazták. Ettõl kezdve azonban a drámai esemény szenvedõ alanyaivá egyértelmûen ezek a magyar fiatalok léptek elõ, akik a többségi nacionalizmus könyörtelen logikája szerint olyanképpen váltak a szerb hatóságok áldozataivá, miképpen Malina Hedvig a szlovák vagy Cseresnyés Pál a román hatalom megtorlásának.
A temerini ifjak és Cseresnyés Pál meghurcoltatása és elítéltetése között kísérteties a hasonlóság. Temerini és marosvásárhelyi magyarjainknak Zorán Petrovics szerb és Mihãilã Cofariu román nacionalista agresszorok megvezettetése miatt kellett/kell bûnhõdniük – azért, mert felültek a többségi provokációnak. A példát statuáló magyarellenes hatalom mindkét esetben súlyos börtönbüntetést rótt ki a – valójában – áldozatnak számító elkövetõkre.
Egy, a szerb drogkereskedõ által kiprovokált kocsmai verekedés következtében öt temerini magyar fiatalembert mindösszesen 61 esztendei börtönbüntetéssel sújtottak, a következõk szerint: Máriás István – 15 év, Illés Zsolt – 13 év, Szakáll István – 11 év, Uracs József – 11 év és Horváth Árpád – 10 esztendõ. Elítéltetésükben szorosan közrejátszottak az akkor éppen folyamatban lévõ szerbiai választások, a Szerb Radikális Párt ugyanis „nemzeti kártya” gyanánt játszotta ki a „vandál” magyarok esetét.
Az „emberölési kísérlet” miatt alaptalanul, illetve az elkövetett erõszakos cselekmény – testi sértés – miatt aránytalanul súlyos büntetéssel megnyomorított Temerini Magyar Fiúk védelmében és kiszabadításuk érdekében való közös fellépés emberbaráti és nemzettársi kötelességünk. M. Szabó Imre televíziós riporter, az Október 23. Bizottság kurátora ennek megfelelõen készítette el és mutatta be az Európai Parlamentben is „A Temerini fiúk – Hatvanegy év jogerõsen” címû dokumentumfilmjét. Európai képviselõnk, Tõkés László pedig – az Európai Parlament plenáris ülésén – szintén ebben a szellemben kelt a magyar voltuk miatt szenvedõ rabok védelmére.
Az EP tegnapi ülésén – többek között – Bauer Edith és Sógor Csaba képviselõk is a magyarellenes szlovák államnyelvtörvény ellen emelték fel a szavukat. Schöpflin György professzor egyenesen „Abszurdisztánként” aposztrofálta Szlovákiát. A szlovák felszólalók viszont már-már alpári módon támadták a magyar képviselõket.
Tõkés László egymondatos replikájában rámutatott, hogy a szlovák Monika Benova képviselõnõ valótlanságokat állított elfogult felszólalásában.
Mindezekkel, illetve a közösségi magyar érdekvédelem szellemével éles ellentétben állott és disszonáns érzéseket váltott ki Tabajdi Csaba EP-képviselõ, a Magyarországi Szocialista Delegáció vezetõjének felszólalása, melyben a szerb törvényhozás kisebbségvédelmi jogalkotását magasztalta, és Szerbia európai csatlakozását propagálta.
Mellékeljük Tõkés László beszédét.

Tõkés László f e l s z ó l a l á s a
a Temerini Magyar Fiúk ügyében


Immár öt esztendeje raboskodik öt magyar fiatal Szerbiában, a délvidéki Temerinben történt korcsmai verekedés következtében. Fejenként 10-tõl 15 évig terjedõ büntetéssel sújtották õket, minekutána nyilvánvaló provokáció hatására súlyosan bántalmaztak egy szerb drogkereskedõt.
Összesen 61 évre ítélték õket – nacionalista választási propaganda céljaira használva esetüket. Ilyen súlyos büntetéseket a balkáni háborúban elkövetett háborús vagy népellenes bûnökért sem ríttak ki senkire. Legfõbb „bûnük” az volt, hogy: magyarok.
Ugyanebben az idõszakban mintegy 300 magyart vertek meg Szerbiában – jogkövetkezmény nélkül. Az arány: 300 az 1-hez.
2005 januárjában az Európai Parlament tényfeltáró bizottságot küldött ki Szerbiába. A brutális magyarverések kivizsgálásáról szóló Jelentés megvitatása az Emberi Jogi Bizottságban azóta is várat magára.
Kérem a Parlamentet, személy szerint Jerzy Buzek elnök urat, szabadítsák ki a börtönbõl a temerini magyar fiúkat. Rettenetes hosszúságú büntetésük végrehajtása életüket tenné tönkre.
Az EU Szerbia csatlakozásának elõfeltételeként szabja meg a diszkrimináció-mentes igazságszolgáltatás érvényesítését – a megfélemlítõ hatású, célzatos ítéletek helyett pedig a valódi vétkesek, a szerb háborús bûnösök kézrekerítését.

Továbbította: Frigyesy Ágnes