Összefogás a Partiumi Keresztény Egyetem javára
- Részletek
- Frigyesy Ágnes
- Találatok: 904
Összefogás a Partiumi Keresztény Egyetem javára
A Partiumi Keresztény Egyetem 2008. szeptember 30-án elnyerte végleges akkreditációját, s ezáltal az erdélyi magyarság elsõ, államilag elismert önálló magyar felsõoktatási intézményévé vált az 1989-es változások után – mondta Tõkés László református püspök, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács elnöke 2009. május 11-én budapesti sajtótájékoztatóján. Az Európai Parlamenti képviselõ hangsúlyozta: – A népszolgálati hagyomány szellemében, valamint Temesvár okán is hivatottnak érezte magát a Királyhágómelléki Református Egyházkerület az egyetemalapítás feladatára, s ennek megfelelõen 1990-ben létrehozták a Sulyok István Református Fõiskolát.
Tõkés László rámutatott: – Az egyetemalapítás, az intézményépítés, valamint az akkreditáció hosszúra nyúlt folyamata egyidõs az 1989-es rendszerváltozással. Tíz évet kellett várniuk arra, míg a felsõoktatás terén, a tanügyi keretek jobbulása nyomán 1999-ben az akkor megalakuló Pro Universitate Partium Alapítvány – a Sulyok István Református Fõiskola jogutódjaként – létrehozta a Partiumi Keresztény Egyetemet.
Jelenleg négy szakot ismertek el hivatalosan: a vallástanári, szociális munkás, a német nyelv és irodalom, a filozófia, valamint a képzõmûvészet, reklám-szakember diplomákat, de rövid távú tervek között szerepel új alapszakok beindítása, mint például a magyar nyelv és irodalom, bank és pénzügyek, valamint a magiszteri képzés.
Tõkés László kiemelte: – A Magyar Országgyûlés – Orbán Viktor miniszterelnöksége alatt beindított – költségvetési támogatásának köszönhetõen az egyetem mûködési és ingatlanfejlesztési feltételei biztosítottak voltak az induláskor. Ennek eredményeképp újították fel a Partiumi Keresztény Egyetemet, építették fel az Arany János Kollégiumot Nagyváradon, kezdte meg mûködését a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Csíkszeredában, illetve felújították az erdélyi egyetemi hálózat rektori központi székházát Kolozsváron. A erdélyi magyar felsõoktatási hálózat korábbi kétmilliárd forintos költségvetése az MSZP-SZDSZ kormány ideje alatt másfél milliárdra, jelenleg 1 milliárdra apadt. A Romániai Magyar Demokrata Szövetség és az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács közös európai parlamenti választási listájának vezetõje hangsúlyozta: – Ebbõl épp csak vegetálásra és sûrû imádkozásra futja. Hét esztendeje a létfenntartás minimumán élünk. A fejlesztéseket befagyasztották, ennek ellenére várják a jobb idõket – mondta szerkesztõnk kérdésére feltett válaszában az EP-képviselõ.
A Partiumi Keresztény Egyetem elnöke a nehézségek ellenére bizakodó, noha kifejtette: épp 90 évvel ezelõtt (1919) szüntették meg a Ferencz József Tudományegyetemet Kolozsváron, illetve 50 esztendõvel ezelõtt (1959) egyesítették a kolozsvári magyar Bolyai Egyetemet a Babes román egyetemmel, valamint húsz esztendeje dõlt meg Ceausescu kommunista rezsim.
Az Egyetem további méltó mûködése céljából nagyvállakozókat nyertek meg az intézmény megerõsítése érdekében. Továbbá az összefogás egyik ékes példájaként aznap este jótékonysági hangversenyt szerveztek Budapesten a Partiumi Keresztény Egyetem javára a Liszt Ferenc Zenemûvészeti Egyetem nagytermében. A nemes ügy eredményeképp páratlan összefogás valósult meg, mintegy 10 anyaországi egyetem rektora állt a partiumi egyetem ügye mögé, egy ifú tehetség: Banda Ádám pedig virtuóz hegedûjátékával kápráztatta el hallgatóságát.
Tõkés László az önálló magyar felsõoktatás helyreállítását életbevágó fontosságúnak tartja, ezért vezetésével a Partiumi Keresztény Egyetem továbbra is várja a jókedvû adakozók nagylelkû adományait.
A Partiumi Keresztény Egyetem támogatható az alábbi számlaszámon: Partiumi Egyetem Alapítvány: HUF 10404072-40722728
Frigyesy Ágnes