Távol a medanszétól
- Részletek
- Czike László
- Találatok: 1048
Czike László
Távol a medanszétól
Elõre bocsátom, nem gondolom, hogy a „medence” francia szó, amit ráadásul fonetikusan – lásd még például: „bijonszé - „kell” írni. Csupán a rózsaszín párduc – Peter Sellers – „nyelvén” nevezem nevén a víztárolót, melyet most megint váladékokkal szennyeznek. Csak hogy nyelvileg jelezzem, mennyire herótom van az egésztõl.
Ez a medanszé azt a közszolgálati „vizes edényt” jelképezi, amelybe honfitársaink egy része nem tisztálkodni, vagy éppen testi-lelki felüdülés céljából – pl. úszni – megy vagy pláne jár, hanem azért, hogy a száján és egyéb testnyílásain spontán kikívánkozó váladékait „a közösbe” ürítse. Nos, tehát méregtelenítési céllal, ürítkezni járulnak a tiszta vízzel teli medanszéhoz, hogy salakanyagaikat is megosszák velünk, a közzel, hiszen számunkra, a köz számára e neves személyiségeknek még a kiválasztott salakanyagai is kitüntetett jelentõséggel bírnak. Mindenesetre õk így gondolják…
Most újból teleizélték a közmedanszénket – verbálisan párhónapos periodicitással ürítenek -, hogy megelõzve a gyûlölettörvény hatályba lépését, kihasználják a ma még nyitott lehetõséget. Arra ugyan nem gondolnak, hogy épp a köpkölõdésük okán készülnek azok a törvénytervezetek, melyek a „gyûlöletbeszédet” betiltanák…
Rajtuk keresztül, miattuk az egész társadalmat büntetik.
Noshát, nevezzük nevükön e gyermekeket!
Kik is azok, akiknek a belsõ öntisztulása kívánnivalókat hagy maga után, amiért a közös medanszénkba kénytelenek belebocsátani mindazt, aminek elhordására már a sumérok csatornát építettek? Aminek a kultúrált kezelésére például a papírzsebkendõ szolgál?
Ezek az emberek, honfitársaink, olyan szemiták és antiszemiták, akik egyrészt piszkosul gyûlölik egymást, másrészt a szilárd meggyõzõdésük, hogy az egymás elleni ádáz fenekedésük közügy, ami az egész társadalom halaszthatatlanul „megoldandó” problémája. Mindkét oldalon találunk igen neves szószaporítókat, kiknek szinte már kifinomult mestersége az egymás orra alá ürítés; mondhatjuk, jórészben abból élnek, hogy a gyûlölet parazsát élõn tartsák.
Nem egyszerûen „hivatalból” gyûlölködnek tehát, hanem ez az õsi, atavisztikus, mi több szakrális ürítkezés egyrészt közösségi életük mindennapos megnyilvánulása, másrészt megélhetésük forrása is egyben. Nyilván lehetnek-vannak olyan ürítõ-begyûjtõ központok, ahonnan kvázi megrendelik a közszolgálati méregtelenítést, aminek több oka is lehet. Azt gondolják például, hogy ezzel a rituális, egymással szembeni, közös ürítéssel nemcsak a fellépõ aktor, de az egész társadalom megkönnyebbül, hogy azután újult erõvel láthasson neki a GDP szakadatlan növeléséhez. Vagy azt, hogy még mindig jobb egy magányos (vagy páros), hivatalosan megengedett, tervszerû szembeszellentés – habár: ki szelet vet, vihart arathat! -, mint a spontán hurrikán. Fizetett „ürítõmûvészeket” alkalmaznak verbális szelepekként a „fáradt gõz” kiengedésére, nehogy a kazán felrobbanjon a túlnyomástól, amelyet éppen õk idéznek elõ.
Ám a legrosszabb eshetõség, hogyha tényleg vannak gyûlöletközpontok, amelyeket direkt a passzát szél gerjesztésére hívtak életre. S valakik fenntartják, pénzelik õket, pusztán azért, hogy az egyébként teljesen alaptalan gyûlöletet szítsák, s idõnként – tettleges háborúság formájában – ki is robbantsák. Ebbõl a szemszögbõl a medanszé idõleges telefikázása csak olyasmi, mint mikor rá-rádobunk egy-egy hasábot a tûzre, preventív céllal, csak hogy ki ne aludjék. Mert egyszer az igazi, nagy tûzre is szükség lehet...
A rendszerváltás óta figyelem a magyar sajtót.
Láthatólag már hosszú évek óta egész kiadványok, komplett periodikák készülnek, íródnak ezzel a sorok közül kilógó lólábbal. Miért adják egyébként értelmes, felnõtt emberek szinte az egész életüket arra, hogy ápolják a közös medanszé állandó szennyezését? Hogy fenntartsák az össztársadalmi gyûlölködés látszatát, ami pedig nincs, és önmagától sohasem is volt? Miért szegõdnek egyébként intelligens, jó szervezõ és alkotó készségû emberek a rontás szolgálatába? Miféle kudarcélmény, frusztráció készteti õket erre?
A medanszéban – mely hasznos közcélokat is szolgálhatna – mindig újra felkavartan, ott kavarog a rengeteg verbális szenny, csak hogy elfedje a lényeget: valahol, valakik ebbõl igen jól profitálnak. Mi, a nép, a jóakaratú emberek hatalmas, népes tábora, kívül állunk mindezen. Dolgozunk, gürizünk, senyvedünk, élünk - közel-távol a medanszétól -, és nem értjük, mire jó ez az egész? Minket akarnak beszennyezni, vagy önálló show-mûsort mutatnak be, kinek a szórakoztatására? Néha reánk fröccsen ugyan a medanszé szutykos vize, de egyébként semmi közünk nincs ehhez az önkielégítõ perverzitáshoz. Hogy ki köpött elõször vissza? Mi jelentõsége van, lehet ennek? Meredten csodálkozunk rá a távoli medanszéban ügyködõ „mûvészekre”, s nem értjük, kinek szól az elõadás.
Keményen dolgoznunk kell, nem érünk rá efféle úri huncutságra, meg aztán érdektelen is. Mi a szépirodalmat jobban szeretjük…
A medanszéjukat belõlünk tartják fenn, nem érettünk.
Nem felesleges luxus ez?