Nemzeti katasztrófánk mozaikokban
- Részletek
- Czike László
- Találatok: 867
Czike László
Nemzeti katasztrófánk mozaikokban
(egy szociográfia margójára)
A bevezetõ
a „kimerevített” - 2007-es - pillanatképet mutatja, amikor az állam legfõbb célkitûzése, hogy a költségvetést az EU Kormányának benyújtott, és Almunia biztos által (aki még gyanúba is keveredett, hogy összejátszik a magyar kormánnyal) jóvá is hagyott konvergencia-terv teljesítése révén próbálja kihúzni a szakadékból, vagyis leszorítani a hiányt olyan alacsony szintre, ami már megfelel a maastrichti követelményeknek.
Igenám, de ehhez egyrészt nagymértékben csökkenteni kellene az államadósságot, hogy jelentõsen csökkenjen a költségvetés kamatterhe (de már nincs mit privatizálni!), másrészt le kellene állítani az államadósság további növekedését, vagyis csökkenteni kellene a költségvetési deficitet, ami vagy a lakossági terhek (adók és járulékok) további emelésével (ki tudja hányadik, újabb Gyurcsány-csomag bevezetésével!), vagy az állami kiköltekezés megfékezésével lenne elérhetõ. Ám valódi állami takarékosságról továbbra sem beszélhetünk, így inkább valószínûsíthetõ, hogy egy újabb megszorító intézkedés-csomag következik, ami felveti az alapvetõ kérdést: meddig lehet még fokozni a bérbõl és fizetésbõl élõk terheit, akik már most is visszafordíthatatlan elnyomorodásban, egyik-napról a másikra, a létminimumon, vagy mélyen alatta élnek? Ez nyilvánvalóan csak „költõi kérdés” lehet – a magyar lakosság adó-és járulékterhelése józan ésszel tovább már nem fokozható, az életszínvonal tovább már nem csökkenthetõ.
Valami generális megoldásra lenne tehát sürgetõ szükségünk, ami egyrészt hosszútávon is lehetetlenné teszi a költségvetési hiány további/újbóli felnövekedését, másrészt jelentõsen megemeli (szanálja, konszolidálja, újjáépíti) a magyar lakosság anyagi-pénzügyi, mentális-morális, fizikai-szellemi teherbíró képességét, konkrétebben: az EU teljesítmény/bér arányainak megfelelõ szintre emeli a magyar nemzeti produktum nemzetközi pénzügyi-gazdasági elismerését.
Ez a tanulmány-kötet tulajdonképpen:
TÖRTÉNELMI PERÚJRAFELVÉTEL, ami még soha nem volt.
Deklarálása, bizonyítása annak, hogy:
A RENDSZERVÁLTÁSKOR VALAMIT ELRONTOTTAK.
Tételes felülvizsgálattal demonstrálása annak, hogy amennyiben továbbra is az 1990-ben tévesen, hibásan, bûnösen, nemtörõdöm-gondatlan módon megállapított, elrontott és hosszútávon is teljesíthetetlen alap (gazdasági, pénzügyi, jogi, stb.) kondíciók kiinduló bázisán „építjük tovább” a kapitalizmust, akkor egy új Magyarország felépítése helyett – az egyszerû, dolgozó emberek, a milliók önhibáján kívül – kollektíven a gödör, a szakadék legfenekére kerülünk, ahonnan többé már nem is lehetséges felemelkedés.
Rendszerváltóink azt ígérték, hogy a kapitalizmus, a szociális piacgazdaság bevezetésével a piaci szabad verseny 1-2 évtized alatt lehetõvé teszi, hogy Magyarország felemelkedjék az európai átlag szintjére. Ám ehelyett az elmúlt 17 év alatt csak a multinacionális monopóliumok oligopol egyeduralma alakult ki, a magyar bedolgozók kamatrabszolgaságán élõsködve. A privatizáció másfél évtized leforgása alatt – bagóért – multinacionális tulajdonná aljasította a magyar nép deklarált társadalmi tulajdonát, és a nemzeti mûködõ tõke 90 %-a mellett odaveszett a teljes keleti piac és másfél millió munkahely is. 1993-ra a GDP az 1989-es szint 60 %-ára, az életszínvonal az 1969-es szintre zuhant vissza, és csak 2002-ben értük el újra az 1989-es szintet. Azt ígérték, hogy majd a verseny hamarosan kikényszeríti a magyar jövedelmek felemelkedését, ehelyett azt tapasztaljuk, hogy helyzetünket az Európai Únióba történt belépésünk (2004.), sõt, a 10 új tagállam felvétele (2007.) is tovább rontotta. A magyar bruttó bérszínvonal az úniós átlag ötödét, a reálbér a negyedét-harmadát teszi ki, miközben az 1 fõre jutó GDP-termelésünk az úniós átlag 70-75 %-án mozog. Eközben a forint jelentõsen romlott az euróhoz képest, még mindig nem csatlakoztunk az euro-övezethez (jó, ha 2013. körül sikerül!), sõt, az infláció ismét emelkedik, kétszámjegyûvé vált, és a magyar munkanélküliségi adatok is az EU sereghajtói közé sorolnak bennünket, éppen úgy, mint az államadósság globális mutatói. Ma már az olyan államok – Horvátország, Szlovénia, Szlovákia, Románia, Csehország, stb. - is megelõztek bennünket a gazdasági fejlõdésben, amelyek a rendszerváltás elõtt mélyen mögöttünk lemaradva álltak az európai országok rangsorában.
A sanyarú helyzetünknek az elrontott bázis a legfõbb oka.
Az elrontott bázis, a magyar munka folyamatos leértékelése, a Pénzügyi Konvent (az állami Co-Nexus fedõneve) újabb hazaárulása, a rabló privatizáció, az örökölt és újjá nem alkotott herdáló kommunista állami költségvetés, és a mindezen generális induló téveszmékre és gyakorlatra ráépülõ további esztelen pusztítás, fosztogatás. Ütött az utolsó óra, hogy rendezve a múlt baklövéseit, újjá teremtsük a jövõt.
Máskülönben Magyarország örökre elveszett.
A költségvetés mély válsága
Az a baj, hogy ameddig nincs bevezetve Magyarországon az euró, addig hazánk továbbra is az ún. „forró” (vagyis: spekulatív) tõke korlátlan vadászterülete. Minden árfolyam-ingadozást vagy különbözetet könyörtelenül bezsebel és lefölöz, ami még tovább rontja a költségvetés pozícióját s a kamat-kondíciókat is. Emellett Magyarországon az általános, mindenre kiterjedõ pénzügyi instabilitás miatt – az euró bevezetéséig - nem alakulhat ki stabil árszínvonal a belsõ fogyasztásban sem. Amennyiben a kormány inflációs becslései nem válnak be, vagy az emelkedés tartósnak bizonyul – az euró bevezetése még 2014-nél is késõbbre halasztódhat.
Itt meg kell jegyeznem, hogy a konvergencia terv elkészítésekor és bevezetésekor (2005-2006.) a költségvetés hiánya 9-10 % körül (felett) mozgott a GDP százalékában, hiszen – mint utóbb be is bizonyosodott – a magyar Kormány kozmetikázott statisztikai adatokkal (PPP, autópálya, egyéb tekli-mekli, stb.) operálva, magát az Úniót is becsapta. Ebbõl ered Almunia biztos meggyanúsítása is, hiszen meglehetõsen furcsa, hogy Furcsaferkó és a Fõtirpák ily’ könnyedén képesek voltak átverni az EU teljes vezérkarát; s mint majd még látni fogjuk, egyáltalán nem biztos, hogy hõseink feltárták mostmár az igazság minden apró részletét. Explicit megfogalmazásban: a páncélszekrényben rothadó hullák és kifakult csontvázak lapulnak, a számítógépek memóriáiban pedig dekódok, melyek segítségével a publikált hazugságokból az aktuális, de nem publikus „igazság” bármilyen variációja tetszés szerint elõállítható, annak érdekében, hogy se’ az Únió, se’ a magyar állam ne maradjon „a match”-ban, a magyar nép kizsákmányolása pedig a végtelenségig tovább fokozható legyen. Amibõl persze valószínûsíthetõ az is, hogy a titkos pénzügyi és egyéb paktumok nem (csak) személyek, hanem a globális, nemzetközi szervezetek között köttettek. Mert – ha még nem mondtam volna -: az Únió sem egy igazságos, közérdekû európai népjóléti intézmény ám, hanem egy globalizációs lépcsõ, amely az épülõ Nagy Karám egyfajta ideiglenes Kis Karámja, a neki megfelelõ korlátokkal.
Megjegyzem: az államadósság és törlesztése, kamatszolgálata, az ezzel kapcsolatos stratégia 2006., illetve az öszödi beszéd elõtt sohasem volt parlamenti vita tárgya. Most sem lett az, hiszen a közös titok mindkét politikai oldal számára kényes téma…
Csak, hogy tudjuk, hol keressük a titkokat.
Gazdasági tönkretételünk rövid története
1. Indultunk volt 1990-ben, 80-100 Mrd USD, a Világbank által felértékelt nemzeti mûködõ tõkével, 22 Mrd USD bruttó külsõ államadóssággal, 0 belsõ adóssággal és 0 valuta-tartalékkal. A privatizáció (1988-2006.) során eltûnt – a párt-nómenklatúra és a multik kezébe került - az állami vagyon 90 %-a, a privatizációs összbevétel mindössze 10-12 Mrd USD. Horn Gyula miniszterelnök 1998-ban azt nyilatkozta, hogy eltûnt a privatizációs dokumentációk számottevõ hányada.
2. A külsõ államadósság 17 év alatt csak egyetlen ízben csökkent, amikor a Horn-kormány 2006-ban cca. 4 Mrd USD-ért eladta a komplett energia-szektort egy német-francia állami tulajdonú konzorciumnak – a privatizációs szerzõdés titkos záradékában olyan szégyenletes állami garancia-vállalással, miszerint a magyar állam garantálja évi 8 %-os tõkearányos profit kifizetését a befektetõknek akkor is, ha a szolgáltatások bevételébõl ez a mérték nem realizálható. Ekkor – elsõ ízben – csökkent a magyar állam külsõ adóssága, cca. 4 Mrd USD-vel, mert a teljes bevételt törlesztésre fordították.
3. A külsõ adósság 1998-ban újra elérte a 30 Mrd USD-t, emellett megjelent az ún. belsõ adósság. A Fidesz kormányzása alatt a külsõ adósság stagnált, de a belsõ felnõtt 9000 milliárd forintra. (A valutatartalék már elérte a 10-12 Mrd USD-t, nagyságrendileg ma is annyi – adósság-jellegû „forró” tõke elemekbõl áll. Vö. Plenter János tárgyi megállapításaival.)
4. A Horn-kormány 1998-ban ún. „adósság-konverziót” hajtott végre, aminek az volt a lényege, hogy az MNB által kezelt külsõ (dollár) adósságból 2032 milliárd forintot „kamatozóvá tettek”, vagyis átterheltek az állami költségvetésre – de vajon mi lett a többivel? Mert ma már ennek sincs nyoma…
5. A Fidesz kormányzása alatt a forint konvertibilissé vált, beléptünk a NATO-ba, és felkészültünk a belépésre az Európai Únióba. Kérdés: a maastrichti követelményekhez igazodó eurostat-egyeztetések során HOVÁ TÛNT EL A DOLLÁR-ADÓSSÁG, ugyanis a GDP 60 %-os adósságlimitjét úgy számítják, hogy a számlálóban csak a belsõ államadósság szerepel.
6. Az ezután következõ szociálliberális kormányok alatt újabb 8000 milliárd forinttal nõtt az állam belsõ (forint) adóssága, ami az államkötvények állományával egyenlõ. Nos, elszaladt az állami költségvetés hiánya, mindenekelõtt az ugrásszerûen növekvõ adósságszolgálat kamatfizetési kötelezettsége miatt. Ez olymértékben megnövelte a költségvetés hiányát (10-11 % fölé!), hogy az Eurostat megtévesztése céljából a „kettõs könyvelés” - belföldön már korábban is jól bevált – módszeréhez folyamodtak: bizonyos nagyberuházási (pl. „ppp” tételeket) ettõl fogva „a költségvetés mellé” könyveltek. Az EU-Almunia-Eurostat trió azonban – Orbán besúgta? – rájött a csalafintaságra; végül is emiatt került sor a Gyurcsány-csomagok megszorításaira, mivel a Kormánynak esze ágában sincs állami lobby-kiadásai mérséklésére, tehát gátlástalan túlköltekezései – HOVÁ LETT A TENGERNYI PÉNZ? – súlyos következményeit maradéktalanul a magyar néppel (adóprés) igyekszik megfizettetni.
7. Feltételezhetõ, hogy a már említett dollár-adósság – amely a belsõ adóssággal parallel, növekvõ mértékben létezik! – szintén valamiféle „kettõs könyvelés” révén „tûnt el”, legalábbis a maastrichti követelmények és az Eurostat látószögébõl. Kérdés: LEHETSÉGES, HOGY AZ IDÕKÖZBEN LÉTREHOZOTT ÁLLAMADÓSSÁG-KEZELÕ KÖZPONT EGYSZER CSAK EGY ÚJABB „ADÓSSÁG-KONVERZIÓT” RENDEL EL, ÉS HIRTELEN KAMATOZÓVÁ TESZI AZ AZÓTA IMMÁR 70-80 MRD USD-RE NÕTT KÜLSÕ ADÓSSÁGOT? Magyarország végleg eltûnik a népek történelmi adósság-süllyesztõjében…
8. Ma tehát az összes adósság – külsõ + belsõ állami + a vállalkozások saját deviza-hitelei + a lakosság 35 Mrd USD hitelállománya mindösszesen MINIMUM 200-220 MRD USD, és magától értetõdõ az is, hogy könyvelve, vagy könyveletlenül, a költségvetésben szerepeltetve, vagy „mellé” könyvelve, de - így vagy úgy - már TÖBB, MINT 200 MRD USD UTÁN FIZETÜNK ÉVES ADÓSSÁG-SZOLGÁLATOT…
9. Csoda-e, tehát ha a Kormány „elõre” menekül?
Cserearány-romlás
A mélyen leértékelt magyar teljesítmények láthatatlan kiszivattyúzásának immár 30 éve jól bevált módszere: cserearány-romlásra hivatkozni, sunyi módon „elfelejtve”, hogy a cserearányok a legkevésbé sem önmaguktól romlanak, hanem azokat éppen azok rontják le tudatosan, akik a romlásra hivatkoznak. Divattá vált a Pénzügyi Konvent (az Állami Co-Nexus) köreiben kígyót, békát összehordani csak azért, hogy a magyar nemzetgazdaság - külsõ hitelek nélküli - öneltartó-önfenntartó képességének hiányát bizonyítsák. Az 1970-es éveket megelõzõen a magyar gazdaság még képes volt (lett volna) az önfenntartásra - önerõbõl is. De aztán szándékos eladósítással, improduktív hitelekkel képességétõl megfosztották. Azóta úgy tesznek, mintha a világgazdaság éppúgy „valószínûségi törvényszerûségeknek” engedelmeskedne, mint Werner Heisenberg valószínûségi relációiban a szubatomi világ. A valós folyamatok elkendõzése – mindkét esetben – ugyanazt a gonosz célt szolgálja: a tömegek értsék meg, hogy a Jóisten szerepét a pénz-oligarchia vette át, és nyugodjanak bele, hogy mostantól a „valószínûség”, az anarchia és a cserearány-romlás az új törvény.
Az 1970-es évekbeli olajárrobban(t)ás – amit a nemzetközi pénzoligarchia szándékosan, elõre kitervelten hajtott végre - kétségtelen következménye volt, hogy Magyarország külkereskedelmi cserearányai felborultak, a hagyományos külkereskedelmi szerkezet, az export-import arányok összeomlottak, a világpiaci áremelkedések – ha többéves késéssel is, de – könyörtelenül begyûrûztek, és erre az elavult magyar termelési és külkereskedelmi szerkezet változása nem tudott azonnali és hatékony választ adni. Megindulhatott az ország feltartóztathatatlan eladósítása, mindenek elõtt az egyre romló külkereskedelmi mérleg miatt növekvõ fizetési mérleghiány következtében. Itt azonban meg kell jegyeznem valamit. Az elsõ, tapogatódzó magyar hitelfelvételeket a mostani tendenciákhoz képest még nagyfokú konstruktivitás jellemezte. A IV. és V. ötéves tervidõszakban – tehát 1970. és 1980. között – Magyarország ugyan ténylegesen felvett cca. 1 Mrd USD valódi nyugati dollárhitelt, mindenekelõtt a Világbanktól, de ezeket a hiteleket kifejezetten és kizárólag produktív, elsõsorban infrastruktúra-fejlesztõ (egyedi és célcsoportos, pl. távközlési) nagyberuházásokra fordította. Ezzel szemben a „rendszerváltás” utáni szociálliberális kormányok egyszerûen nem tudnak elszámolni a felvett hitelekkel, illetve amivel igen, az is mind improduktív kiadás csak.
Dr. Drábik János „Világdemokratúra” címû könyve 268. oldalán az MNB „Külsõ eladósodás és adósságkezelés Magyarországon” címû mûhelytanulmányok II. kötetébõl – megjelent 1993-ban – idézi: „Az idõszak egészét (1973-1989) tekintve mintegy 1 milliárd dollár erõforrásbevonás viszont az ezt többszörösen meghaladó, 11 millárd dollár halmozott kamatkiadással járt.” Vagyis a 17 év alatt mindössze 1 Mrd USD valódi hitelfelvétel történt, a „többi” mind csak kamatkiadás volt! 1979-ben még nemhogy súlyosan, de sehogysem voltunk eladósodva. Az igazi eladósodás akkor kezdõdött, amikor – 1982-tõl, az IMF-be és a Világbankba történt belépéssel – Magyarország már a rendkívül kedvezõtlen kondíciókkal felvett MNB-hitelek (lásd: hitel/kamat = 1/12!) puszta kamatainak törlesztésére vett fel újabb és újabb hiteleket, anélkül, hogy tõketörlesztésre képes lett volna. (Így jöhetett létre a 22 Mrd USD tartozás 1990-re, kizárólag az MNB máig ellenõrizhetetlen eladósító tevékenységeként, vagyis lehetséges, hogy a fenti elképesztõen rossz arány nem is 1:12, hanem 1:34!) Ezek tények, a számok nyelvén. Az is jól látszik, hogy produktív teljesítmény (termelõ beruházás) is csak maximum 1 Mrd USD értékben
keletkezhetett – összevetve a valódi hitelfelvétellel.
A kamat ugyanis abszolúte improduktív kiadás.
Épp amiatt nem tud felmutatni a rezsim produktív hitelfelvételbõl megvalósult beruházásokat, mert vélelmezhetõ, hogy a „visszafizetések” (értsd: „kamatszolgálat”) és a 22 Mrd USD „adósság-maradvány” egyaránt fiktív, illetve teljes egészében ki nem fizetett – s így könyvelhetetlen - uzsora-kamatot takar. Vagy teljesen fiktív az egész, ami a legvalószínûbb. Egyébként hol található, hol van az 1973-1989 közötti idõszak MNB bizonylati dokumentációja? Vizsgálta már valaki? Vagy az is szõrén-szálán – eltûnt, mint a privatizáció dokumentációja?
Ismereteim szerint – a SZU kivételével, de õk végül is, mint Oroszország, jórészt aranyban, vissza is fizették – a béketábor többi országának nem volt számottevõ dollár-adóssága, csak Magyarországnak. Románia igaz ugyan, hogy a legszegényebb volt 1989-ben, viszont semmi adóssága nem volt. Magyarország adósság- és/vagy kamatvesztesége 1973 és 1989 között minimum 50-60 Mrd USD-re tehetõ. Az eladósítási folyamat – fiktív hitelek, uzsora-kamatok, cserearányrontás, valuta-spekuláció, rabló privatizáció, stb. – mint pénzszivattyú – azóta is zavartalanul mûködik, Magyarországon.
„Vajon” más országokban is, ugyanígy?
Felzárkóztatás helyett kivéreztetés
Mint ugyebár „ismeretes”, az államadósság valóságos mértékét az állam hivatalos szervei hol eltitkolják, hol elködösítik; a politikai pártok pedig – akár éppen kampány van, akár nincs - egyformán hazudnak, mintha csak egy közösen betanult szöveget, számokat skandálnának: az adósság egyezményes eltagadása az egyetlen, amiben maradéktalanul egyetértenek. Az 1990-es állítólagos rendszerváltás óta még soha nem jelent meg hivatalos közleményként semmilyen teljeskörû, átfogó helyzetkép Magyarország valós pénzügyi helyzetérõl. Hangsúlyozom: a magyar állam még akármikori pillanatkép közlésére sem méltatta állampolgárait, nemhogy rendezett, összehasonlítható és közérthetõ számadatok közreadásával tendenciájában is bemutatta volna a tényleges helyzetet, ami pedig kutya kötelessége lett volna, legalább minden év végén…
1997-ben Varga Mihály pénzügyi tanácsadója, szakértõje voltam – államadósság-kérdésekben. Jelentéseimben hiába figyelmeztettem folyamatosan, hogy az energiaszektor eladása utáni több-milliárd dolláros államadósság-csökkentés ellenére is folyamatosan tovább romlott Magyarország pénzügyi helyzete – „pártkabinet-fõnököm” csak megvonta a vállát, s csak két súlyos megjegyzést tett: „Laci, az nem lehet, hogy a szocik mindent ennyire rosszul csinálnak!” – De bizony, lehet! – válaszoltam. A másik: „Az államadósság egyébként se lesz kampánytéma, úgyhogy ne lovalld bele magad különösebben!”.
Nem is lett. Aztán a Fidesz nyert, és dicséretére szolgáljon: a négy év alatt nem növelte jelentõs mértékben az ország külsõ adósságát. Hirtelen megjelent és felnövekedett azonban a belsõ adósság.
„Nem tudom megbocsátani” Varga Mihálynak, hogy önkéntelenül, vagy ki tudja miért, de belesimulni látszik „a megváltoztathatatlanba”, amikortól is kritika nélkül átvette az MSZP államadósság-frazeológiáját; - tekintve, hogy televíziós interjúiban éppúgy megfeledkezett a kádárizmustól örökölt, azután Antall és Horn által szépen továbbdagasztott külsõ adósságról, mint a Kormány hivatalos szakértõi közlései. Amelyek szerint a magyar állam adóssága éppen megfelel a maastrichti elõírásoknak, vagyis hát „alulról döngeti” a megengedett felsõ határt, miszerint pont a GDP 60 %-át teszi ki. Csakhogy amirõl a Kormány és Vargáék beszélnek - és amivel ezek szerint nagy ügyesen hasba akasztották az EU, úgy látszik a magyarokéihoz hasonló sóhivatalainak nem túl körültekintõ tisztviselõit is -, az kizárólag csak az állam belföldi, lényegében a kötvényekben megtestesülõ forintadóssága, ami a Medgyessy és a Gyurcsány kormányok regnálása idõszakában ugrásszerûen megnõtt, s összegszerûen ma már meghaladja a 17.000 milliárd forintot, bár úgy egy éve ennek az adósság-tételnek a pontos összegérõl is megszûntek a hivatalos közlések.
Szóval: most már az államadósság is „kampánytéma” lett, de ismét csak ügyesen, annak csak a belföldi összetevõje, s annak is csak a - szocik által „elkövetett” - növekménye…
A közszolgálati televízió képernyõjén 3 évvel ezelõtt – óvatlan, nem kellõképp beavatott, esetleg „beépített provokatõr szakértõ beszerkesztéseként”? – megjelent a valóság már-már szinte elfelejtett, gyökereiben 17 éves összetevõje: a külsõ adósság, amelyet ki tudja, mily’ megfontolásból, átkereszteltek a nemzetgazdaság adósságának. Azért érdekes a terminológiák tendenciózus megváltoztatása, mert ameddig a belföldi adósságunk fel nem növekedett az elõzõekben vázolt mértékûre, mi több, amíg meg nem jelent – a 2004-tõl már ténylegesen EU-tag Magyarország számára kötelezõen teljesítendõ - maastrichti elõírásként az a bizonyos bûvös 60 %, addig a külsõ, USA-dollárban kifejezett adósságot neveztük államadósságnak. A témában kevésbé jártas olvasók számára: azt az ominózus 22 milliárd dollár külsõ tartozást, amelyet még Németh Miklós „fedezett fel” közvetlenül a kapuzárás elõtt, és amely azóta minden privatizációs bevételbõl történt állítólagos törlesztés dacára 56 milliárd euróra növekedett. Mert ez a – 3 éves! - adat jelent meg a tévé képernyõjén, a nemzetgazdaság bruttó külsõ adóssága néven. Vagyis a dollárból euró lett – lépést tartunk a korral -, az államból pedig: „nemzetgazdaság”.
Ugye, milyen izgalmas?
No mármost, mikor a kormányok által rég elfeledett külsõ adósság aktuális „végkifejletét” szám formájában megláttam, legottan lázas számolásba kezdtem. Persze, - semmi „nem változott”, csak a név. Az örökölt és többszörösére duzzadt külsõ államadósságot az immár sokkal megnyugtatóbban csengõ „nemzetgazdaság külsõ adóssága” névre keresztelték át, ami persze nem csak egyszerû névváltoztatás, hanem annak – nyilván a külföld elõtti – nyílt deklarálása, hogy az örökölt kommunista dollár-államadósságot, az összes hatványozott növekményével együtt, az államról a nemzetre terhelték át. Ez az önkényes, és nyilvánosságra utólag ezúttal sem hozott „állami intézkedés” egyébként tökéletes szinkronban van a társadalmi tulajdon kampányszerû elprivatizálásával, amikor Antall József uralkodása idején a magyar nép kollektív tulajdonát egyik napról a másikra állami tulajdonra nevezték át, hogy azután külön engedély nélkül eladhassák az egészet, átlag 10 %-os áron (- személyes jutalékok!) a multiknak, akik a Világbank közvetítésével – cserében az elvtársi hitelekért – szintén titokban, jelzálogjogot formáltak a teljes magyar mûködõ tõkére, lett légyen az akár össznépi tulajdon is.
Megvan tehát a bûvös szám, amelyrõl eddig - már évek óta - azt hihettük, elveszett. A tékozló fiú – a nemzetgazdaság - összes külsõ adóssága tehát: 56 milliárd euró, ami a január 2-i árfolyamok alapján 66,3 milliárd USD-nek felel meg. (Joggal vetheti fel a nyájas olvasó: hát nem mindegy, hogy mit minek nevezünk? Így is, úgy is vissza kell fizetni, kamatos-kamatostul – ez a lényeg, a többi csak „líra”. Nem egészen így van. Elõször is: hogyan lesz, s hogyan lett ténylegesen is a Nemzeti Bank – állam volt, és ma is állam az államban – által felvett hitelekbõl „a nemzetgazdaság” adóssága? A nemzetgazdaság – az állam, és vele a Nemzeti Bank nélkül – a vállalatokat, a vállalkozásokat, azok összességét jelenti. A Nemzeti Bank az állam szerves része, hitelfelvételei és tartozásai nem a vállalkozási szférába tartoznak, már csak azért sem, mert a Nemzeti Bank tárgyi hitelfelvételei és tartozásai kifejezetten az állam, és nem a vállalkozási szféra finanszírozását szolgálták. Másrészt – mint majd a továbbiakban részletesebben is látni fogjuk – hogyha a magyar állam minden valós hiteltartozását összeadjuk, úgy még ezer év múlva sem tudnánk kielégíteni a maastrichti elõírást, hiszen a teljes (külsõ + belsõ) adósság nemhogy a GDP 60 %-át, de annak a teljes összegét is jóval meghaladja. Mindez csak „könyveléstechnika” – mondaná netán kedvenc szavajárásával az „illetékes elvtárs”, miként tudták, merték, s tették ezt például egykoron a híres nevezetes ENRON, vagy a Postabank vezetõi is, profi könyvvizsgálói sugallatra. Így aztán joggal merül fel a gyanú, hogy nemcsak az állami autópálya-építések „pí-pí-pí-jének” elszámolásával, de az adósságbeszámítással is jól – s ezúttal sikeresen is – átvertük az Európai Úniót.
Ez a „talált” adósság-összetevõ összeg azonban 3 év alatt kb. 80 milliárd USD-re nõtt. Újabb tévés hír „azóta” nincs róla…
Mennyi pénzünk folyik ki az országból minden évben?
Tehát nem csupán azt az összeget kell számításba vennünk, mely kamatok címén hagyja el az országot (legalábbis: tulajdonjogilag), hanem azt a profitot is, amelyet éppúgy a magyar munka – közbevetõleg jegyzem meg: értéket csak az emberi munka állít elõ, ebben az illuminátus Marxnak tökéletesen igaza volt! – állít elõ, miként a kifizetett kamatok összegeit is.
A privatizált nemzeti mûködõ tõke értéke ma 200 mrd USD.
A magyar állam a kampányszerû privatizáció megkezdése (1990.) elõtt „hivatalosan” ugyan nem készíttetett értékbecslõ felmérést a leltári vagyon piaci-üzleti értékérõl, de helyette elvégezték ezt a Világbank szakértõi, és összességében 100 mrd USD-re becsülték a privatizálható állami vagyon (a nemzeti mûködõ tõke) összértékét. Ez a vagyon-nagyság természetben, s tulajdonjogi értelemben egyaránt szinte teljes egészében maradéktalanul multinacionális kézbe került – a még ma is állami tulajdonban lévõ vagyonérték úgyszólván jelentéktelen; zömében csõd-közeli állapotú portfolió-elemekbõl áll. A multinacionális tulajdonná vált volt magyar tõke értéke napjainkra cirka a duplájára nõtt, tekintettel minimum arra, hogy a forint/USD paritásarány a forint 16 év alatt bekövetkezett romlásával mintegy a felére csökkent; magyarán: a dollár – és a megvásárolt magyar vagyon - ma a kétszeresét éri annak, mint amit a privatizáció idõszakában és áraiban ért. Nagyjában-egészében évi 8 %-os tõkearányos profittal számolhatunk, és így megállapíthatjuk, hogy a nemzetközi vállalatok mintegy 16 mrd USD/év profitot realizálnak a magyar munkaerõ foglalkoztatásával, annak a nemzeti mûködõ-tõkének a mûködtetése révén, mely 1990-ben, a privatizáció elõtt még a magyar dolgozók társadalmi, össznépi tulajdonát képezte.
Összegezhetjük is mindazon befektetési – hitel, privatizált és beruházott tõke és egyéb – tételeknek a piaci-üzleti reálértékeit, amelyek azzal a határozott céllal jöttek Magyarországra, hogy mûködõ tõkeként a világpiaci átlagprofitnál magasabb profithoz jussanak.
Ez az összeg cirka – hozzávetõlegesen - 500 mrd USD.
Ez a summa a pénzügyi hitel s az ún. tõketartozás együttes összege; az a vagyon, ami a miénk lehetne – jelentõs részben a miénk is volt -, de állami vezetõink és „elitünk” áldásos aknamunkája eredményeként már nem a miénk, és többé már nem is lesz/lehet a miénk, ha a világ dolgai az érvényes trendek szerint fejlõdnek tovább. A Magyarországon (profitot) termelõ mûködõ tõke tehát külföldi tulajdonoséké, személytelen, arctalan háttér-figuráké, akik egyetlen céllal jöttek ide, hogy a munkánk gyümölcsét, hozadékát, összes profitját learassák és eltulajdonítsák, a maguk javára.
A kapitalizmus alaptörvénye – Marx és Engels óta változatlan – értelmében a profitráták (értsd: hitelek és tõkebefektetések profitrátái) kiegyenlítõdnek: a tõke alaptermészete szerint, a nagyságának megfelelõ hozadékot így vagy úgy, de „elveszi”, mintegy kiemeli a megtermelt új érték (∑ profit) tömegébõl, mint saját járandóságát. Levágtuk – „elitünk” levágta - az összes aranytojást tojó tyúkot, s azok többé már nem nekünk tojnak. Mivel a profitráták kiegyenlítõdnek – a pénzhitel realizált haszna (a kamat mértéke) megegyezik a befektetett (privatizált, megvásárolt, beruházott) egyéb mûködõ tõkék hasznának mértékével, az átlagprofitrátával -; egyformán 8 % profit hagyja el tulajdonjogilag és lényegében természetben is Magyarországot az 500 milliárd USD után, amely profit összegszerûen-összességében mintegy 40 milliárd USD évente. (Ehhez persze hozzászámítandó az az összeg is, amit az állami költségvetésünk terhére évente befizetünk az EU költségvetésébe, mely befizetés ÁFÁ-ból, vámokból s a közös költségekhez való hozzájárulásból tevõdik össze, és szintén milliárd dolláros nagyságrendre rúg.) Tudnunk kell, hogy 1990-ben, a hamis „rendszerváltás” idõpillanatában még csak a már említett 22 Mrd USD – valódi vagy fiktív – hiteltartozás kamatait kellett fizetnünk, ami összegszerûen mai adósságszolgálatunk kb. 1/12-ét tette ki.
Az elmondottakból, tartozásaink, kamat-és profitkötelezettségeink számszerû levezetésébõl világosan kitûnik, hogy a Magyarország számára meghirdetett úniós felzárkóztatási program nem egyéb - nem olcsó, de drága! – szemfényvesztésnél: egyszerûen humbug. Gazdasági felzárkózásunk akkor válna lehetségessé a legfejlettebb országok „teljesítményéhez”, ha mi gazdagodnánk õrajtuk, és nem õk mirajtunk. Hogyha mi tulajdonítanánk el az általuk megtermelt profitot, és nem ellenkezõleg. Ám ez sajnos nem lehetséges…
Mint a közmondás is tartja: „Az erõsebb kutya szaporodik.”.
A pénzfolyam ma is, egyhangúan - keletrõl nyugatra tart.
Még hogyha valós is lenne a Kormány legmagasabb tisztviselõi által állandóan kérkedve hangoztatott pénzügyi adat, mely szerint évente 4-5 milliárd euró tõkebefektetés érkezik Magyarországra, akkor is beláthatjuk: ennek kb. a 8-szorosa (nyolcszorosa) megy ki évente az országból.
A GDP-növekedésünk is már csak évi 1-2 % körüli…
Ez nem felzárkóztatás, hanem folyamatos kivéreztetés.
Ami a „Konventet” illeti
A pénzügyi lobby „Konvent” elnevezése – igen találó.
„Egyes szerzetesrendek tagjainak gyûlése” – az idegen szavak szótára egyik értelmezése szerint. A nemzetközi pénzoligarchia tagjának lenni bizony kvázi-szerzetesi személyi kötelezettségekkel, kötöttségekkel jár. Mert a pénz, a profit imádata a Sátán hitvallása. A pénzoligarchia – hazai – tagjai (is) a sátáni hitvallás ministránsai. Tudni kell, hogy ez a viszonylag szûk – néhány száz fõnyi – összefonódó „baráti” kör 1968-tól fokozatosan átvette a Magyar Közgazdasági Társaság, majd az ország gazdasági és pénzügyi irányítását, Kádár minden „ébersége” ellenére. Azt is lehet mondani, hogy Kádár politikai értelemben langyos diktatúráját ez a – külfölddel is – „Co-Nexus” roppantotta meg. Ez a haveri összefonódás akkor alakult ki, amikor a tervutasításos rendszert apránként egy manipulált, állami kvázi-piaci mechanizmus, a liberalizálódó pénzviszonyok, majd a kettõs bankrendszer létrehozása váltotta fel, a ’80-as években. E fejezet – a Konvent – megértése nélkül sem a reformkommunizmus, sem a korszak „gazdaságtörténete”, sem Magyarország eladósítása, sem a kampányszerû állami privatizáció, különösen annak végzetes „eredménye” nem érthetõ meg. Ez a belsõ pénzügyi lobby, a „Konvent”, a komprádor burzsoáziának az a hazaáruló központi magja, amely lényegét tekintve kezdettõl fogva a nemzetközi pénzhatalom gátlástalan kiszolgálója; elõkészíthette Magyarország újragyarmatosítását, mármint hogy az ország népével és vagyonával együtt, miként kerüljön át – vér nélkül – a Gorbacsov tulajdonából a Bushék tulajdonába. A Konvent alapjaiban az OT, a PM, az MNB és a kereskedelmi bankok, a háttérintézetek és a politbürö, illetve a nómenklatúra kiemelt és kitüntetett, külföldi elõképzésre beiskolázott, átképzett munkatársaiból verbuválódott, és fokozatosan megkezdte a hatalom, a vagyon, a pénz és „a rendszer” átmentésének jogi és pénzügyi elõkészítését, bel-és külföldi elõszervezését, természetesen a megfelelõ, és Magyarországon egyre nagyobb teret nyerõ külföldi, multinacionális tanácsadó cégek irányítása alatt. A magyar állam pl. a privatizációban kezdettõl fogva összejátszott és összefonódott ezekkel a „félmagyar–félmulti” tanácsadó cégekkel, amire az egyik eklatáns történeti példa az Állami Vagyonügynökség és a Co-Nexus Rt. esete – egymással. A magyar privatizációt a multikkal tökéletesen összefonódott korrupt tanácsadó cégek és ügyvédi irodák vezényelték, amelyek a zsíros jutalék fejében minden adatot, dokumentációt ingyen kiszolgáltattak a potenciális privatizátoroknak, leértékelték a magyar állami vagyont és menedzselték az egész szabadrablási folyamatot. A szerzõdéseket örökre titkosították, majd a tranzakciók „sikeres” lezajlása után gondoskodtak róla, hogy a vagyonelemek, a pénz, a portfolió mellett általában a teljes, árulkodó dokumentáció is eltûnjön.
Az újragyarmatosítás két alapvetõ idõbeli fázisra bontható:
1. Magyarország eladósítása, az államszocializmus politikai és gazdasági fellazítása, liberalizációja, majd 1982-tõl beléptetésünk az IMF-be, a Világbankba, az OECD-be és az EBRD-be - Aczél György, Fekete János és Medgyessy Péter érdeme.
2. Magyarország visszavonhatatlan privatizációja, a társadalmi tulajdon „visszaállamosítása”, az állami vagyon ellopása, az eladósítás és az ország végsõ kifosztásának felgyorsítása, majd a folyamat nemzetközi-jogi megpecsételése a NATO-ba és az Európai Únióba történt beléptetésünkkel.
Ma Magyarország felszámolása, a terület sóval behintése zajlik.
Az „utolsó akadály” – 10 millió magyar eltakarítása...
Az állam már nem mûködik
A magyar állami költségvetés eredendõen mértéktelenül pazarló – mivel ma is teljes egészében az örökölt, 1990. elõtti, kommunista struktúra és szisztéma mûködik. A büdzsé nem a magyar nép és a magyar gazdaság érdekei, valós szükségletei szerint funkcionál, hanem ma is, sõt, egyre fokozódó mértékben a pártlobbyk, a nómenklatúra mohó, kapzsi operatív igényeit elégíti ki.
Az elmúlt 17 évben volt módom 5-6 évi komplett állami költségvetést és zárszámadást tételesen is átvizsgálni – korábban 3 éven át Varga Mihály kabinetfõnök, majd Domonkos László kabinetfõnök külsõ szakértõ-tanácsadója voltam. 1998 elõtt a Fidesz is „tervbe vette”, hogy átalakítja az állami költségvetést; konkrétebben: hogy teljes egészében és tételesen (rubrikánként) is funkció/költség alapú értékelemzésnek veti alá az örökölt posztkommunista zûrzavart. Mivel ezt én javasoltam, magam lettem volna az átalakítás szakértõ zászlóvivõje. Miután a Fidesz kormányra került – furcsa módon elveszítette korábbi vehemens affinitását a téma iránt, engem pedig mellõztek. A lényeg, hogy a büdzsé újjászervezése, teljes átalakítása máig elmaradt. Több cikkemben megírtam – az Új Magyarországban, a Demokratában, a Nemzetõrben, stb. -, hogy a funkció/költség értékelemzés alapján meg kell határozni a köztársaság, az új állam nélkülözhetetlen funkcióit, és hogy azok optimális szélességben és mélységben, takarékos gazdálkodást feltételezve és kikényszerítve, valójában mennyibe kerülnek. A többi „örökölt” kiadást pedig meg kell szüntetni, s a mögöttük meghúzódó, valójában értéktelen tevékenységeket, „látszat” háttér-szervezeteket maradéktalanul-haladéktalanul fel kell számolni. Ezek valójában a pártnómenklatúra átmentett fellegvárai, káder-elfekvõi, de legfõképpen a folytatólagosan újratermelõdõ nómenklatúra titkos káder-neveldéi és üzleti lobby-érdekeltségei, melyeken, mint közvetítõ szervezeteken keresztül az adófizetõk pénze tovább áramlik ki parttalanul mindenfajta posztkommunista célra, akárcsak a „rendszerváltás” elõtt, így is bizonyítva, hogy nem csupán a politikában maradt el, illetve korrumpálódott a letûnt rendszer leváltása, hanem mindenekelõtt a gazdasági struktúra, a monetáris és fiskális gazdaságpolitika, de legfõképpen az állami költségvetés területein is. Amíg a jelzett értékelemzés nem történik meg, addig a költségvetésünk túlméretezett – kb. 2-3-szor akkora, mint amekkora egy hasonló ország számára szükséges és elégséges – marad, mert az említett lobby-érdekek szorosan összefonódnak a törvényhozó és a végrehajtó hatalommal (épp’ ez a Co-Nexus és a pénzügyi „Konvent” lényege!), illetve addig az állam nem több, mint a lobbyk kiszolgáló, pénzbehajtó és (nekik) újraelosztó pénzügyi gépezete.
Ugyanis a költségvetés problémái nem abból erednek, hogy mi, a nép „túl jól” élnénk. Ez a felfogás nem más, mint Gyurcsány Ferenc és szûkebb klikkjének álságos, lenézõ álláspontja, amely annak a destruktív reformkommunista nézetrendszernek a továbbaljasított változata, miszerint a magyar nemzetgazdaság önállóan képtelen egzisztálni, a magyar nép képtelen önmagát nemzetközi hitelek nélkül eltartani. „Ebben az országban” ugyanis az õslakók mind ötlettelen, éhenkórász idióták, akik kifejezetten rászorulnak, hogy a Konvent az orruknál fogva vezesse õket – a Kánaánba? -, máskülönben, vagyis a hitelezõk emberbarát támogatása nélkül, régen éhen haltak volna. Innen ered a „nyitott” gazdaság reformkommunista koncepciója is, amelynek kezdettõl fogva az volt a célja, hogy a magyar értékek, termékek, találmányok, áruk, sõt, még a szellemi export is szabadon áradhassanak/áradhasson ki az országból, miközben az ellenõrizhetetlenül felvett (fedezetlen-fiktív), aztán sokszorosan is visszafizetett „hitelek” szintén parttalanul áramolhassanak befelé, hogy egyrészt örök idõkre visszafordíthatatlanul eladósítsák, másrészt folyamatosan - romló cserearányokra, adósságszolgálatra apellálva és hivatkozva – folyamatosan kifoszthassák Magyarországot.
Íme „a liberalizáció” okai és baljós következményei.
Jellemezzük röviden az állami költségvetés mindkét oldalát.
A büdzsét sem a célszerûség (racionalitás), sem semmilyen ésszerû koncepció nem jellemzi. Amit ma – néhány beavatott szemével – látunk, teljes egészében egy rákos daganat, amely már 1988 óta burjánzik, mint egy terméketlen õserdõ, amelyet éppen átláthatatlansága céljából hagynak érintetlenül. 1988-ban Békesi László és Kupa Mihály vezényletével jóelõre létrehozták a már EU-kompatibilis adórendszer alapjait, vagyis az ÁFA és az SZJA máig alapvetõ rendjét, valamint a közteherviselésnek elkeresztelt társadalombiztosítási járulék befizetési és elszámolási rendszerét – vigyázat: akkor még a betegségbiztosítás (a legmagasabb fokú szakorvosi ellátás) minden állampolgárnak ingyenesen és alanyi jogon járt! -, ami máig az állami költségvetés két fõ bevételi oszlopa, másrészt EU-ba belépésünk „gazdasági alapja” volt. Az összes többi – szinte százféle – adófajta (meg a különbözõ járulékok áradó tengere) túlnyomórészt 1990 után keletkezett, a merev struktúrájú büdzsé egyre szaporodó lyukainak, majd tátongó szakadékainak betömésére.
A kiadási oldal három részre bontható:
- bel-és külföldi adósságszolgálat (részaránya kb. 40 %)
- az elavult intézményi struktúra fenntartási költségei (40 %)
- effektív pénzkidobás, a lobbyk kiszolgálására (20 %).
Felhívom a figyelmet arra, hogy a lobbyk számára juttatott-kiutalt pénzek, források többsége el van rejtve a merev és korszerûtlen intézményi rendszer jogosnak, indokoltnak feltüntetett költségei közé – magyarán: ezeknek a kiadásoknak (intézményeknek, látszat-tevékenységeknek) a jó többsége improduktív (sõt, kontraproduktív, hiszen a „parazita”-szférát táplálja és termeli újra!), tehát felesleges. Mindezek alapján állítom: a mai költségek 30-40 %-ából egy sokkal hatékonyabb államot lehetne mûködtetni és fenntartani.
A halódó nemzetállam
Mert mi az, amit globálisan látunk, mielõtt bármiféle értékelemzést elvégeznénk? Hogy az állam exponenciálisan növekvõ mértékben vonja el, illetve koncentrálja a produktív szférában keletkezõ elsõdleges jövedelmeket, hogy az így begyûjtött költségvetési bevételt – már egyáltalán nem törõdve a társadalom többségének ijesztõen növekvõ nyomorával! – csak és kizárólag gátlástalanul saját céljaira költse, illetve saját lobbyinak ossza szét. Miközben a nemzetállam klasszikus funkciói megcsonkítva, szétesõ félben, csak vegetálnak.
1. Az állam a bevételei jelentõs hányadát (40 %) adósságszolgálatra fordítja, ami a korábban felelõtlenül (szántszándékkal?) és társadalmi felhatalmazás nélkül, ráadásul titokban felvett, igen rossz kondíciójú – igazából visszatörleszthetetlen - külsõ hitelek következménye. Az adósság nõttön nõ, a kamatszolgálat tönkreteszi a gazdaságot.
2. Az ilymódon reménytelenül eladósodott, a saját népe helyett a nemzetközi pénzoligarchiát kiszolgáló parazita (népnyúzó) állam a felvett hitelek ellenértékeként nem tud produktív értékeket felmutatni – Gyurcsány és a klikkje hiába hajtogatja, hogy a hitelek autópályákban és a nyugdíjakban testesülnek meg; ennél nagyságrendileg nagyobb összegek hiányoznak! -: 1990. óta alig valami épült, a nemzeti vagyon egyre fogy.
3. Mint kimutattam: hiába hazudják, hogy Magyarországra bõvízû folyamként áramlanak be a jótékony hitelek, a munkahelyteremtõ befektetések – az igazság ezzel szemben az, hogy nyolcszor annyi pénz megy ki az országból évente, mint amennyi bejön, és az sem „a mi pénzünk”: a bejövõ befektetések profitját is – mint a kamatot - mind kiviszik az országból. A munkanélküliség is egyre fokozódik – a statisztikailag kimutatott (beismert) adattal szemben a valós munkanélküliség 12-15 %, a kisvállalkozások ezrével mennek tönkre, a magyar középvállalkozások is csak vegetálnak, a mezõgazdaságban mûködõ családi vállalkozások – melyek, „hála” az Európai Úniónak, ma már csupán veszteséget, vagy „semmit” sem termelnek – alól szó szerint most húzzák ki a földet is.
4. Nincs honvédelem és nincs közbiztonság. A milliárdosok lopott milliárdjaira magán testõrségek vigyáznak, a világpénzoligarchiával szövetkezett (janicsár) politikus-réteg, és a vele összefonódott komprádor burzsoázia magán-titkosszolgálatokkal védi a hatalmát és a vagyonát. Az ország területi integritására tucatnyi – az állami költségvetésünk összeomlását elõidézõ, utántöltõs – svéd Gripen vigyáz. A magyar rendõrséget a nemzeti tüntetések brutális szétverésére használják, egyébként a morális állapota kétségbeejtõ.
5. A nemzeti kultúra maradványait is szétverték, majd a hûlt helyét multikultúrával „vetették” be. Az oktatást idióta „reformokkal” sikerült teljesen szétzülleszteni, hogy az iskolákban csak a multinacionális tõke promt igényeinek megfelelõ, általános mûveltséggel nem rendelkezõ konzumidiótákat neveljenek és képezzenek, miközben a kislétszámú elit világállami kiképzésérõl Soros-alapítványok és Lauder-csoportok alternatív iskolái és ösztöndíjai gondoskodnak.
6. Szétverték – most verik - a társadalombiztosítást és az egészségügyet, a nyugdíjrendszer részben „magától” omlik össze. Nyilvánvaló cél, hogy a szegények, a munkanélküliek, a betegek és az öregek ne érjék meg a következõ évtizedet. Akkor Magyarország lakossága eléri „a Római Klub” által már 30 évvel ezelõtt kívánatosnak ítélt 6 milliós lélekszámot”, ami lehetõséget nyújt egy terv megvalósítására, mely a keletkezett népességi ûrt keleti bevándorlókkal tölti majd be.
Így hal el elõbb a nemzetállam, majd maga a nemzet.
Nyilvánvaló: a magyar lakosság közteherviselõ-teherbíró képessége már semmilyen újabb érvágást nem visel el. Az elmúlt 17 év alatt az újragyarmatosítók nagyjából 300-350 Mrd USD-ral károsították meg Magyarországot – ennyi effektív pénzkivonás történt -; újabb 100 Mrd USD kivonása egyrészt fizikai (pénzügyi), másrészt morális képtelenség, ami azonnali nemzethalált „eredményez”.
S akik a népvagyont ellopták, önként sosem adják vissza.
A mondás szerint, ugye – a kommunizmusban a legrosszabb, ami utána jön. Ez nagy igazság. Mert Magyarországra a nácizmus és a kommunizmus diktatúrája után beköszöntött a globális-totális világdiktatúra: a világ-pénzoligarchia, a pénz diktatúrája.
Jövõbeli kilátások
1. A mintegy 200 Mrd USD adósság rendezése lehetetlen, mert pénzügyi-gazdasági képtelenség. Ehhez el kell képzelni, hogy a magyar nemzetgazdaság egy „részvénytársaság”, amely a bevételeibõl fedezi a kiadásait. (A helyzet rosszabb – mondhatnám: álmodik a nyomor! -, de a hasonlat nem erõltetett.) Ha nyeresége van, akkor beruház, ha vesztesége van, akkor azt vagyonfelélésbõl (vö. privatizáció) pótolja ki. Ha hitelt vesz fel: vagy csak a készpénzhiányát egészíti ki, vagy beruház, hogy produktív termelését bõvítse, miáltal többlet-profitot képes elérni, amibõl a felvett hitelt visszafizetheti. Mert hitelt visszafizetni és/vagy beruházni csak a megtermelt és realizált profitból lehet. S most érkeztünk el a lényeghez. Magyarországnak már nincs portfoliója, amelynek privatizációjából/értékesítésébõl pótlólagos pénzeszközökhöz juthatna. De a helyzet még ennél is sokkal rosszabb. Mivel Magyarország (illetve: a pénzhatalmat illegitim módon bitorló Konvent!) az elmúlt 25 évben felvett kb. 250 Mrd USD hitelt nem produktív beruházásokra fordította, emellett a teljes nemzeti mûködõ tõkét egy tál lencséért elkótyavetyélte; már nincsen olyan termelõ eszközünk, amely a profitot Magyarországnak termelné, sõt olyan portfolió sincsen, amelyre, mint jelzálog-fedezetre bármely multinacionális bank „jó szívvel” újabb hitelt adna, hogy legalább a folyamatos adósságszolgálatot fizetni tudjuk, ha már a felhalmozott tõketartozásunkat törleszteni egyébként képtelenek vagyunk. A magyar állami költségvetés igazából ezért omlott össze. Mert a hiteleket törleszteni képtelen, és minden potenciális hitelfedezeti portfoliója elfogyott. Ezt persze a hitelezõink is tudják és legalább négy párhuzamos szálon (valutaárfolyam, cserearányok, államkötvények kamatai, spekuláció) zsarolják folyamatosan a magyar államot, amely pedig régi, bevált módszeréhez folyamodik: áthárítja a külföldi zsarolás pénzügyi következményeit a lakosságra, és mindent megtesz a bevételei növelésére (adóprés, áremelés, restrikció, pénzkivonás, stb.), ami viszont az életszínvonal drasztikus csökkenését eredményezi. Az ún. „Konvergencia Terv” ilyenformán nem is több, mint az Únió (Almunia kormánybiztos) által is jóváhagyott (?) kétségbeesett, de eleve kudarcra ítélt kísérlet arra, hogy ki lehet-e még sajtolni a magyar lakosságból további 100 Mrd USD-t, mielõtt Magyarország végképp öncsõdöt jelentene.
2. Az adósságcsapdából nem fogunk sohasem kikerülni, mert Magyarország eladósítását „nem egyedül” a pénzügyi Konvent találta ki, hanem az a nemzetközi pénzoligarchia, amely 50 éve minden országgal ugyanezt csinálja. Mai helyzetünk – a kilátástalan válság – nem a véletlen mûve, de nem is a Konvent földöntúli gonoszságának eredménye, hanem egy globális terv szerves része, amelybõl kibújni teljes lehetetlenség. Ezért az eladósítás nem újra kezdõdni fog, hanem gõzerõvel folytatódik 1982. óta, mindaddig, amíg még élõ magyar van a Kárpát-medencében. Ez, ami most itt folyik, népirtás, és az eredeti ország felszámolása.
3. Az alcímben hivatkozott szociográfiában részletesen kidolgozott, többszörösen összetett adósság-konverziós javaslat jó ötlet, más normális megoldás nem kínálkozik. Nemhogy le kell venni a magyarok hátáról az igaztalanul rájuk rakott terheket (200 Mrd USD adósság, kivont kamat és profit, éhbér, adóprés, infláció, stb.), de bizony még a múltbeli károkozást is meg kell téríteni ahhoz, hogy a lakosság visszanyerje elveszített életképességét, s képes legyen önerõbõl önálló egzisztenciát felépíteni. Csakhogy tudni kell: akik kitervelték, s bûnszövetségben véghez is vitték Magyarország végkiárusítását, elprivatizálását, végsõ nyomorba döntését – azok önként soha nem fognak adósságkonverziót, adósságkonszolidációt hirdetni saját, rajtunk meghízott pénztárcájuk terhére.
El lehet gondolkozni: milyen más megoldást kínál a történelem?
A javasolt adósságkonverziót – ami a 25 év alatt okozott károk egy részének visszatérítése, az indokolatlan, igazságtalan terhek megszüntetése - nem fogja senki végrehajtani, s nem csak azért, mert amit elloptak, soha vissza nem adják, hanem mert végrehajtása esetén az uralkodó elit (Konvent, politikai osztály, reform-és kriptokommunisták, multi-és szupranacionálisokkal összefonódott nemzeti-komprádor burzsoázia, stb.) explicit formában ismerné el – mindenki elõtt nyilvánvaló – hazaárulását.
S akkor egyrészt önmaguk felett ítélkeznének, másrészt a népnek is ítélkeznie kellene felettük. Egyértelmû: ez nem következhet be, mert a történelemben ilyesmi még soha nem történt.
Ám a nép már képtelen ekkora kizsákmányolásban élni, s az uralkodó elit is képtelen a kormányzásra. Gyurcsányék szenvednek a kormányzástól, Orbánék pedig imádkoznak, hogy jaj, csak töltsék ki a ciklust, mert halvány segéd fogalmuk sincs, mit tennének, ha újra az ölükbe hullna az egyre kevésbé kívánatos hatalom…
Lassan megérik, ami sajnos nem gyümölcs, csak termés.
A hamis rendszerváltás még éretlenül is rohadt termése.
Vác, 2007. szeptember 10.
Czike László