Ángyán József levele és elemzése


Ángyán József levele és elemzése az állami földbérleti pályázatokról és azok elsõ eredményeirõl.



Kedves Barátaim!



A tisztán látás kedvéért és az egymásnak ellentmondó nyilatkozatok kavalkádjában az eligazodás segítésének szándékával - az NFA hivatalosan közzétett adatai és helyi valamint egyéb információk felhasználásával, összerendezésével, esettanulmány szerûen - feldolgoztam egy megye valamennyi eddig nyertes állami földbérleti pályázatát. Ennek eredményeit egy rövid, értelmezõ tanulmányban foglaltam össze. Az összeállítást az Országgyûlés és a FIDESZ-KDNP frakciószövetség vezetéséhez, illetékes kabinetjéhez továbbá képviselõtársaimhoz is eljuttattam.



Nos, ezt az elemzést szeretném most a nyilvánossággal is egy olyan honlapon keresztül megosztani, szíves tájékoztatásul ezúton közreadni, amely mindig következetesen, megalkuvást nem tûrõ módon kiállt a magyar föld védelme és a magyar gazdatársadalom, a gazdálkodó családok és a vidéki közösségek értékei és érdekei mellett.



Azért választottam elsõként Fejér megyét, mert kiváló mezõgazdasági adottságai, ragyogó földjei következtében ez a megye valóban sok családnak adhat munkát, megélhetést, a föld eltartó képessége kiváló.



Ezen túlmenõen a választást az is indokolta, hogy itt hirdették ki eddig a legtöbb nyertes pályázatot, ami az elemzés statisztikai megbízhatóságát és ezzel a levonható tanulságok általánosíthatóságának lehetõségét is jelentõsen növelte.



Végül, de egyáltalán nem utolsó sorban - bizonyára az elõbbiekkel is összefüggésben - innen kaptam eddig a legtöbb segítségkérõ, kétségbeesett, illetve felháborodott viszajelzést, valamint az eligazodást segítõ információt a helyi közösségektõl és a gazdálkodó családoktól.



Magam is látni akartam tehát a teljes képet, a tényeken alapuló igazságot. Ennek elsõ darabja a Fejér megyei esettanulmány, melyet a Borsodi Mezõség, majd a pályázati eredmények nyilvánosságra hozatali ütemétõl függõen a többi térség hasonló feldolgozása követ.



Õszintén bevallom, hogy a jelen elemzés alapján kialakuló kép még engem is megdöbbentett. Ezért jeleztem már a Mezõgazdasági Bizottság Ellenõrzõ Albizottságának március 21-ei ülésén, hogy azonnal alapvetõ változtatásokra van szükség az állami földek bérbeadási gyakorlatában. A földbérleti pályáztatás bevezetett rendszere ugyanis megítélésem szerint elfogadhatatlan, védhetetlen, az általunk hirdetett birtokpolitikai elvekkel teljességgel ellentétes eredményekre vezet! A helyben lakó gazdálkodó családoknak, a fiataloknak illetve a gazdálkodás mellett gyermekeket is vállaló fiatal pároknak - a Fejér megyei eredmények tanulsága szerint - esélyt sem ad a rendszer a földhöz jutásra.



Az irány - szerintem - tarhatatlan és védhetetlen! Ez az út Dél-Amerikába visz, és alapvetõen megrendíti az emberekkel megkötött szövetségünket! Nekünk pedig - szilárd meggyõzõdésem szerint - velük, az emberekkel és nem a spekuláns nagytõkés oligarchákkal, "zöld bárókkal" kell szövetkeznünk! A helyben lakó, gazdálkodó családoknak kell a földet adnunk! Ez a munkahelyteremtésnek és a föld megõrzésének, nemzeti hatáskörben tartásának, de túlélésünknek is az egyetlen járható útja!



A családok, akiknek az élete, a megmaradása, de a fiaik, unokáik jövõje is a földtõl függ, körmük szakadtáig védeni fogják azt, és meg is tartják nemzeti hatáskörben, ha ebben mi is segítjük õket. És így lehet a föld eltartó, munkahelyteremtõ képessége is a legnagyobb. Nézzétek meg a tényleges - kis, közepes, 10-100 hektáros - családi gazdaságokra és azok szövetkezeteire alapuló Nyugat- Európát! Ha tényleg életképtelenek lennének, akkor már Európa nagy részén nem is lenne mezõgazdaság.



Hogy van az, hogy ugyanabban az EU-ban egy 5-7 tagú szlovéniai, osztrák , lengyel vagy éppen francia parasztcsalád kiválóan megél 50-100 hektár földbõl. És persze alig van földpiac, mert a családok semmi áron nem akarnak megválni létük alapjától, a földtõl. De nem is spekuláns tõkés társaságok kezében van 1.000 hektár számra a föld, amelyek, ha megfelelõ ajánlatot kapnak - nemzeti érdek ide vagy oda - könnyen túladnak rajta.



Kedves Barátaim!



Vissza kell térnünk a Nemzeti Vidékstratégiában közösen megfogalmazott föld- és birtokpolitikai irányhoz! Együtt képesek vagyunk a változtatásra, és azt remélem, hogy ehhez a Kormányunk is minden segítséget megad. A változtatáshoz persze a gyakorta ellenséges közegben hitre és bátorságra is szükség van. Álljon itt ennek erõsítésére - akárcsak a Nemzeti Vidékstratégia zárógondolatában - Máté evangéliumából vett néhány sor (10,26-33): "Abban az idõben Jézus ezt mondta apostolainak: Ne féljetek az emberektõl! Nincs rejtett dolog, amelyre fény ne derülne, sem titok, amely ki ne tudódnék. Amit én sötétben mondok nektek, azt ti mondjátok el világosban: és amit fülbe súgva hallotok, hirdessétek a háztetõkön!"



Ezen gondolatok jegyében és irányváltást sürgetve szeretettel ajánlom mindazok szíves figyelmébe jelen elemzésemet, akik tudnak és akarnak is tenni a vidéki Magyarország, a gazdálkodó családok, helyi közösségek, s ezzel az egész magyarság felemeléséért.



"A világ fölött õrködõ Rend"-ben, a jó szándékú emberek összefogásában, az igazság és a nyilvánosság erejében változatlanul bízva, a visszajelzéseket, megjegyzéseket szívesen várva és fogadva, õszinte tisztelettel és baráti szeretettel üdvözöllek Benneteket:



Ángyán József


(Forrás: http://www.kielegyenafold.hu/)