Kényszerpályák, tévutak
- Részletek
- Czike László
- Találatok: 1049
Czike László könyvajánló kritikája
Dr. Szabadi Béla:
Kényszerpályák, tévutak
(Dr. Szabadi BT, Budapest, 2010.)
címû könyvérõl
Teljesen újszerû, hiánypótló könyv ez!
Dr. Szabadi Béla - aki 1998-2002. között az Orbán-kormány Földmûvelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztériumának politikai államtitkára volt -, úgy döntött, hogy két megelõzõ könyve („A háló” és „Bilincs és póráz”) után átfogóbb, immáron nem kvázi naplószerû, hanem „kõkeményen közgazdasági” könyvet ír. A könyv a magyar gazdaság valós állapotát mutatja be, végigvezet bennünket azon a nemzeti tragédiába hajló úton, amely történetileg elvezetett a mai Magyarországhoz, amelynek nemzeti vagyona nagyobb részben elveszett, a maradék hányadát pedig hitelezõi jelzálog terheli. Amíg az állam adóssága 1990. óta a többszörösére nõtt, addig a profitot termelõ nemzeti tõke – az ipar, a kereskedelem, s a mezõgazdaság jó része, a szolgáltatások, a bankrendszer, stb. - szinte teljes egészében külföldi (jórészt multinacionális) kézbe került. Legnagyobb bajunk, hogy magyar kézben már alig maradt olyan profittermelõ portfolió, amelynek gazdálkodási nyereségébõl (összegzett adóbefizetéseibõl) törleszteni lehetne az államadósságot. Ráadásul az államadósság a GDP visszaesése és stagnálása mellett (is) rohamosan nõ, ami az ikerdeficit „automatikus” következménye. Magyarország így nem tud eleget tenni az EU-s maastrichti követelményeknek, nem teheti nemzeti valutájává, belföldi fizetõeszközévé is az eurót, ami azt is jelenti, hogy az árfolyam-ingadozások minden hasznát spekulánsok fölözik le, akik az államkötvény-vásárláson és nyíltpiaci mûveleteken keresztül nagyrészt „forró készpénztõkével” is finanszírozzák a magyar állam aktuális devizaadósságát. Ez egyrészt nemzeti teljesítményeink, értékeink folyamatos leértékelését, a gazdaság külön pénzügyi „megcsapolását” is jelenti – ami egyfajta „extra cserearányromlás” -, másrészt a forint észrevétlen, belsõ, tartalmi elértéktelenítésével az államadósság növekedését közvetve is gerjeszti. Az állami költségvetésünk ma már 30-40 %-ban az adósságszolgálatot finanszírozza; - hol vagyunk már attól a kvázi ”idilli” állapottól, amikor néhány éve Orbán Viktor még azzal „fenyegetett”, hogy hovatovább az APEH által beszedett személyi jövedelemadónk egészében „elmegy” az államadósság kamatszolgálatára. A pénzügyi helyzetünk ma már az akkor elõrebecsültnél lényegesen sanyarúbb. A hamis – Szabadi Béla szerint „a be nem fejezett” – rendszerváltás következtében (óta) Magyarország mint nemzetállam a csõd legszélére jutott, a tényleges csõdtõl csak az EU és az IMF közös hitelcsomagja mentette meg, a lakosság nagyobb része az államhoz hasonló mértékben eladósodott, felvett hitelei jelentõs részének valamikori visszafizethetõsége is bizonytalanná vált, hazánk az ötmillió koldus országa lett, az életszínvonal az 1966-1969-es szintre esett vissza, miközben már a hivatalosan elismert munkanélküliség is meghaladja a 12 %-ot.
Szabadi Béla nem kevesebbre vállalkozott, minthogy – államtitkári ismereteinek messzemenõ felhasználásával, bizonyító és szemléltetõ gazdasági adatok, grafikonok, tények bemutatásával – átfogó látleletet próbál adni a 20 éves mélyrepülésrõl, amit a magyar gazdaság a „rendszerváltás” óta produkált, és amelynek „eredményeként" hazánk az EU újonnan felvett tagországainak eminensébõl azok sereghajtója lett. Az író azt is megmutatja, mik azok az okok, amelyek sajátos – kizárólagosan „magyar” - szintézisként a jelzett összképet, sõt, kórképet eredményezték.
Szabadi Béla, a kérlelhetetlen, aprólékos pontosságú elemzõ nemcsak a valós gazdasági helyzetünket ábrázolja – térben és idõben egyaránt – abszolút hitelesen, de az ok-okozati összefüggéseket is feltárja, összhangban a sorsunkat, gazdasági „fejlõdésünket” meghatározó nemzetközi tényezõkkel, tendenciákkal. Megfellebbezhetetlenül mutatja be, hogy Magyarországot nem a nép, a nemzet „lustasága”, élhetetlensége, vállalkozni nem képes tutyimutyisága; nem „gyengülõ” munkakészsége/képessége vitte 20 év alatt a lejtõ legaljára, de nem is a „pénzügyi háttérhatalom”, fekete kámzsák rejtekében bújkáló okkult figuráinak, szabadkõmûveseinek (lásd és vesd össze: Dr. Bogár László és Dr. Drábik János tárgyi „személytelenül megfoghatatlan” rémlátomásaival, „pénzszivattyú”-és egyéb összeesküvés-elméleteivel!) mesterkedései, hanem egy „merõben új”, specifikus tényezõ – ki gondolta volna! -: az ún. „rendszerváltó”, reformkommunistából komprádor burzsoáziává vedlett, zsákmányszerzõ magyar politikai és pénzügyi elit.
Itt és most álljunk meg egy pillanatra!
Bogár László az Orbán-kormány Miniszterelnöki Hivatalának politikai államtitkára volt -, tehát éppúgy a Kormány politikai államtitkára volt, mint az éppen elemzett könyv szerzõje, Szabadi Béla. Most megint csak egy Orbán-kormány van uralmon, és a személyi összetételét tekintve is nagyjából ugyanaz az establishment uralkodik, mint 1998 és 2002 között, vagyis 8 évvel ezelõtt. Az szerintem mégis csak sok, hogy politikai-ideológiai értelemben az elõzõ Orbán-kormány két államtitkára is „dezertált”; vagyis egyértelmûen megtagadták azt a „rendszerváltó szellemiséget”, amit pedig az Orbán-kormány – Antall József örököse – magáénak vallott, illetve szavakban ma is vall. Nem tudjuk igazán, mi is ez a „szellemiség”, de azt sejtjük, nem olyasmi, ami nekünk, magyaroknak a „közjó” ígérete, pláne garanciája. Nem! Bogár és Szabadi éppen arra jött rá, hogy az antallizmus szellemisége voltaképpen hazaárulás, az érdekszövetségben együttmûködõ (vö. „rózsadombi paktum” ) reformkommunista és „rendszerváltó” paktumos elit „egy gyékényen fogant” hazaárulása, mert a magyar gazdaságot, a magyar politikát, a magyar népet szíre-szóra kiszolgáltatja a nemzetközi bankár-pénzvilág, a multinacionális vállalatok (vö. a D. C. Korten, „Tõkés társaságok világuralma” címû könyvében foglaltakkal), a nemzetek feletti politikai erõk, szövetségi rendszerek specifikus érdekeinek. Hazaárulás, amiért az értelmiségi elit jutalékot kap új gazdáitól, amelyet a tál lencséért lenyúlt népvagyonból fizetnek ki.
Két volt politikai államtitkár sok, mert ennél valószínûleg még többen vannak, csak a többiek nem „grafománok”: élményeikrõl és a leszûrt konzekvenciákról nem írnak, nem írtak könyvet. Ha az „antalli örökségtõl” való elfordulás ennyire „tömeges”, akkor a „rendszerváltás” minden tekintetben, tényleg a rossz fa rothadó gyümölcse. Nagyon érdekes, hogy a két volt politikai államtitkár nem azonos módon ítéli meg a „rendszerváltás”-t és annak következményeit, noha mind a ketten közgazdász végzettségûek, bár véleményem szerint a Magyarok Szövetsége egyik szellemi vezére, Bogár László, a könyveiben foglalt megközelítései alapján inkább – persze kiváló – szociológus, mint közgazdász. A vérbeli közgazdász – Szabadi Béla, aki könyörtelen precizitással, hiteles kalkulációk kifejtésével méri fel, s mutatja ki, milyen veszteségeket szenvedett és szenved el Magyarország, és milyen generális/globális és/vagy egyedi kiváltó okok következményeként, immár 20 év óta.
Mondom, hiánypótló könyvet tartunk a kezünkben, hiszen ehhez hasonló könyvet eleddig még nem írt senki fia, pedig a széles néptömegek hiteles tájékoztatása – mi, és miért, kiknek a bûnébõl történt az országgal; mi történt velünk, magyarokkal? – e nélkül nem valósulhat, nem is valósult meg. A magyar nép „a rendszerváltás gazdaságtörténetét” szinte kizárólag spontán rögtönzött napi/operatív médiahazugságok mindent elöntõ szófolyamaként ismeri. Ez abból áll, hogy hazug politikusok nagyjából 20 éve magyarázzák a megmagyarázhatatlant, minden televízióban: Miként lehetséges, hogy Magyarország – miután 1990-ben „spontán” leváltotta a gazdasági és politikai értelemben egyaránt megbukott „átkos" kommunista rendszert -, rövid úton elkótyavetyélte teljes nemzeti vagyonát, többszörösen eladósodott, GDP-je és az életszínvonal évtizedekkel zuhant vissza; a nemzetgazdaság így a csõd szélére jutott, amitõl csak az (1996 utáni) újabb IMF-hitel menthette meg. Hogyan lehetséges, hogy a teljesítõképességünk a rekapitalizáció során nemhogy ugrásszerûen megjavult volna, hanem e helyett a korábbinál is mélyebbre süllyedt? Hogyan lehetséges, hogy szinte egyetlen értékünk a termõföld maradt, melyet szintén a privatizáció fenyeget?
Bogár és Szabadi eltérõ válaszokat adnak.
Szabadi Béla fõ érdeme, hogy Magyarország gazdasági, politikai, mentális és morális tönkremenetelének okait, okozóit nem az országhatárokon kívüli, ismeretlen és személytelen „erõkben” véli megtalálni, mint például Bogár László vagy Drábik János. Szabadi bátran felvállalja és meggyõzõen bemutatja, sõt, bizonyítja, hogy a mai magyar helyzet az ún. „rendszerváltó elit”, az ÚJ NÓMENKLATÚRA egységessé szervezõdésének és összességében nemzetrontó, kártékony-egoista, harácsoló-(ki)zsákmányoló természetének, tevékenységének közvetlen következménye. Vagyis hogy mai áldatlan állapotainkért nem „a külföld”, hanem egy immanens, nagyon is belföldi tényezõ, az „új értelmiségi elitünk” a felelõs.
Az új nómenklatúra összefonódásai, konspirációja és korrupciója felelõs mindazon bajainkért, amelyek miatt a magyar teljesítmény ma messze elmarad az európai úniós követelményektõl, illetve saját lehetõségeinktõl. Szabadi Béla ezt a következõképpen fejti ki:
1. A legkárosabb gazdaságirányítási (gazdaságpolitikai) rögeszme, hogy a megszorításoknak, a restrikciónak, a koncepciótlan kézivezérléses „húzd meg, ereszd meg” gyakorlatnak 20 éve nincs alternatívája, mert a reformkommunista emlõkön nevelkedett új nómenklatúra önnön pozícióinak zavartalan õrzése érdekében kényszerpályának hirdeti a tévutakat (lásd: a könyv címét!), vagyis kõbe vési, kvázi dogmaként írja elõ, hogy monolit, belterjes gazdaságpolitikájának nincs, és nem is lehet semmilyen alternatívája. Egyetlen „megoldást” ismernek és erõltetnek rá minden (bármilyen) problémára: az érvágást, a pénzszûkítést.
2. A kormányzásban öncélú hatalomkoncentráció valósul meg.
3. Összeférhetetlenségek – mindenütt.
4. Mindenütt hiányzik az átláthatóság.
5. Az állami beruházások (pl. autópályák, metró) mind korrupciós összefonódásokkal, pazarlóan, alacsony hatékonysággal valósulnak meg. A közbeszerzés agyon-bürokratizált.
6. Az EU-s fejlesztési pénzek kihasználatlan lehetõségek; a pályázati pénzek eltûnnek, nem valósul meg szinte semmilyen maradandó, profittermelõ új használati érték.
7. A Fõváros – Budapest – a gazdálkodás állatorvosi lova; vagyis az ország gazdaságát illetõen „fejtõl bûzlik a hal”.
Összefoglalóan: Szabadi Béla a köznapi tömegtájékoztatásból nyerhetõ „ismeretekhez” képest merõben újszerû képet, diagnózist mutat be a magyar nemzetgazdaság súlyosan beteg állapotairól, és a jelenlegi helyzet abszolút hiteles kritikáját adja. Az egyes tényezõk bemutatása során megadja a terápia lehetõségeit is, amelyek jó részét már államtitkári funkciója ellátása során is elõterjesztette, ám a javaslatait rendre figyelmen kívül hagyták, nem valósították meg, sõt, végül õt magát is ellehetetlenítették, és hamis vádakkal perbe is fogták. Némi cinizmussal azt lehet mondani, hogy Magyarországon ma ez – mármint a kirekesztés, az elhallgattatás, a mellõzés, az elítélés – a másként gondolkodó közgazdász elkerülhetetlen, „szükségszerû” sorsa, függetlenül attól, hogy éppen milyen színû kormány van hatalmon. Mindez morálisan elszomorító, a gazdaságunk jövõjét tekintve pedig kétségbeejtõ.
Aki fel meri vállalni a gazdasági, politikai és erkölcsi tisztánlátás összes felelõsségét, feltétlenül olvassa el a könyvet!
Vác, 2010. június 14.
Czike László