A süllyedõ hajóról
- Részletek
- Czike László
- Találatok: 896
Czike László
A süllyedõ hajóról
Menekülnek a patkányok, hosszú tömött sorokban.
Ez a nagy tülekedés a legbiztosabb jele, hogy közel a hullámsír.
De nemcsak képletes értelemben.
Mostanra ím’ eljött újra a nagy hitehagyás, a köpönyegváltás, a hatalom-és vagyonátmentés, a kapcsolatrendszer-konvertálás idõszaka. Node, nem ám olyan hõsi idõk ezek, mint a rendszerváltáskörnyéki, az 1980-as és az 1990-es évek voltak. Olyan nagy idõk ritkán ismétlõdnek; nem lehet évente megforgatni a világot…
Hej, azok a grandiózus helycserés támadások! Azok a fantasztikus ügynökcserék! Mikor a balosból hirtelen jobbos lett, késõbb a jobbosból újra balos, vagy mikor a konzervatív liberálissá, a liberális konzervatívvá, aztán mindkettõ egy gombnyomásra kereszténnyé avanzsált! Mikor a kisvárosi kocsmáros információs szakemberré, a tsz-elnök fia magas rangú állambiztonsági tisztté, az ingatlanügynök fia politológussá, ifjú rendszerváltóvá, az ávós fõtiszt festménykereskedõvé vagy visszamenõleg kárpitossá, a kommunista párttitkár keresztény íróvá, majd szabadúszó könyvkiadóvá vedlett át. És ezek még „egyszerûbb” esetek, csak úgy hirtelen csuklómozdulattal felidézve. Sej, azok voltak a történelmi idõk, amikor ha valaki jó ütemben váltott köpönyeget, hamarost tweed-öltönyre és aranyórára is tellett neki. Mára mindenki – mint a malomjátékban - bebetonozta magát, így tökéletesen megszûnt minden társadalmi mobilitás.
Szóval menekülnek, átállnak, vigyáznak az életminõségükre.
A minap elõtûnt a történelmi idõk homályából egy régi, közismert rendszerváltó ismerõsöm, akit amúgy – most Gyurcsány gyönyörû népies fogalomzavarával élve! – „a hátam közepére sem kívánok”, méghozzá a modern idõk elektronikus hálózatának szárnyain. Azt kérte, igazoljam vissza az elektronikus aláírásommal, hogy „barátok" vagyunk, s akkor „hozzájuthatunk” egymás ismeretségi köréhez, vagyis „konvertálhatjuk”, s a magunk javára is fordíthatjuk a másik társadalmi „elõfordulási területét”. Hát még milyen sikeres lehet az efféle „kommunikációs tranzakció”, hogyha a két ismeretségi körnek – matematikai halmaznak – nincs egyetlen közös, egymást átfedõ eleme sem! Minden egyes „konvertált elem” abszolút tiszta nyereség, hiszen a bal jobba, a jobb balba, s mindkettõ liberális-kereszténybe megy át. (Ne higgyék, hogy ez ellentmondás! Én pár évvel ezelõtt beszélgettem egy ifjú pártelnökkel – az egyik neve Ibolyára hajaz -, aki túldimenzionált keleti mûveltségét komolyan azzal indokolta meg, hogy a hinduizmus alapos ismerete elmélyíti a keresztény hitet. Csodálkozott, mikor kételyeimnek adtam hangot. Gondolhatják, mennyire meglepõdtem, sõt, megütõdtem!)
A jelentkezõ „jó barát” igencsak fordulatos életpályát mondhat a magáénak, fiatal kora ellenére. Egy jó tízessel ifjabb nálam, mégis a rendszerváltás „öregjei” közé sorolja magát. Pályája mérföldkövei röviden így foglalhatók össze: ELTE Jogi Kar – Soros Alapítvány – anarchizmus - CEU – Fidesz – Szadesz – politológia – televíziók – tudósklub – Amerika – könyvkiadás – publicisztika – ÉS – MSZP – magas állami tisztség. Aztán gyorsan vissza, az elõzõekben felsorolt-bemutatott élettérbe. (Értékes életének ma is tág a tere.)
Nos, tehát: hogy lennénk akkor retrospektíve (is?) – jó barátok?
Noha az eddigi életünkben szerencsére semmilyen kapcsolatunk nem volt. Ajánlatára emígyen válaszoltam, elutasítólag:
„Mindenekelõtt kérlek, fogadd türelemmel azt a nagyon határozott véleményemet, miszerint ezek a netes „kapcsolatépítõ-rendszerek” csak arra valók, hogy munkát spóroljanak meg a szolgálatoknak. Voltam, kettõben is, aztán amikor megértettem, mire is való ez az egész, kiléptem belõlük, annál is inkább, mert „pozitív hozadéka” egyiknek sem volt, csak az alkotó idõmet rabolták el. Csak „rossz” ismerõseim kerestek meg; a jókkal személyes a kapcsolatom.
Most jön a nehezebb része, ami az állítólagos „barátságot” illeti.
Az országos és történelmi – politológiai - összefüggések tükrében, úgy is, mint közgazdász, feltétlenül vallom, hogy a magyar nép ma elsõsorban azért koldusszegény, mert a hamis „rendszerváltás” utáni kontraszelekció folytán (kevés üdítõ kivétellel) jobbára csak a tehetségtelen gazemberek gazdagodtak meg, természetesen a magyar nép szörnyû kárára. Valódi polgárosodás máig nem zajlott le, azt blokkolták az új elit által bevezetett öncélú törvények és a retrográd politikai gyakorlat. Bevezettek egy áldemokráciát, melynek csak az intézmény-rendszere – úgy-ahogy - „valódi”. A demokrácia leple alatt elloptak mindent, ami eredetileg a népé volt, és különbözõ „barba-trükkökkel” ma is csak azon igyekeznek, hogy a törvénytelen és beteges, haladás-ellenes állapot örökké kitartson.
Mindebbõl is következik, hogy nem lehetünk jó barátok, mert egyrészt sosem voltunk, másrészt semmiben nem értünk egyet. Sõt! Minden, amit a világról gondolsz, szöges ellentétben áll az én elveimmel, meggyõzõdésemmel. Meg aztán, hogyha a saját „baráti köreimet” megosztanám veled, az implicite segítséget nyújtana neked, hogy kaméleon módjára, a ki tudja hányadik pálfordulásodat is problémamentesen végrehajthasd. Ne hidd, nem érzékelem azt, hogy most megint az objektivitás látszatában tetszelegsz önmagad és „baráti köreid” elõtt, és mert észrevetted, hogy ennek a balliberális hatalomnak jó idõre befellegzett, legott nekiálltál a nemlétezõ (sosem létezett) nemzeti-jobboldali imidzsedet felépíteni.
Elõttem nem világos, milyen politikai nézeteket vallasz valójában – szerintem nagyjából semmilyeneket, így politikai értelemben éppen úgy csak haszonlesõ tévelygõnek vagy tekinthetõ, mint világnézeted tekintetében -; mindazonáltal a cégéres csirkefogókkal jó barátságban gazdagodtál meg, és „szakmai sikereidet” is csak annak köszönheted, hogy uszályába szegõdtél a világot szétzüllesztõ liberális szellemi fõáramlatoknak.
Szeretném, ha megértenéd: soha nem lehetek, és nem leszek hazaárulóknak, vagy azok barátainak a barátja.
Az meg már végképp képtelenség, hogy barátomként nyilatkozzam valakirõl, aki sosem volt, és nem is az.”
Szeretettel: László